2021 Yılında Endüstri 4.0’ı Etkileyecek Trendler

0

Endüstrinin son evrimi, imalat sürecini, bilgisayarların ve otomatik makinelerin fabrikaların büyük ölçekte ürün üretmesine olanak tanıdığı bir çağa getirdi. Üretimdeki bu son sıçrama, insan unsurunu denklemden daha da uzaklaştırabilir. Üstelik bir de yaşanan küresel salgın işletmelerin insan unsurunu yeniden düşünme ve tedarik zincirlerinin yönetme konusunda yeni arayışlara itti. İnsan bileşeninin hala inanılmaz derecede önemli olduğu durumlar olsa da, Endüstri 4.0’daki yeni trendlerin çoğu, insanlar dahil olmadan ürün yaratmayı kolaylaştırıyor. Gelin şimdi Endüstri 4.0‘ı etkileyecek trendlerine bakalım.  Endüstri 4.0’ın ortaya çıkışı konulu yazımızı okumak için bu linke tıklayabilirsiniz.

Enerji Verimliliğinin Önemi

Endüstrinin en önemli sorunlarından biri çevre üzerindeki olumsuz etkileridir. Ürünlerin üretiminde daha temiz yakıt kullanımı, enerji kullanımındaki ilk değişikliklerden biriydi. Dünya genelinde daha fazla ülke, daha sürdürülebilir enerji kaynakları kullanmak için kömür ve fosil yakıtlardan uzaklaşıyor. Bu değişikliği yapmak için, üretim tesislerinin kullandıkları enerji miktarını gözden geçirmeleri ve 2021’de enerji kullanımlarını azaltmanın yollarını bulmaları gerekiyor. Enerji verimliliği projeleri bugün endüstri 4.0 ile birleştirildiği zaman oldukça etkili olabilmektedir.

5G Yeni Bir Çağı Müjdeleyecek

Tüketiciler, kişisel elektronik cihazları için ağ hizmetlerini güncelledikçe, fabrikalar da çalışma şekillerinde benzer değişiklikler yapıyor. Endüstri 4.0, daha yavaş ağ teknolojileri yerine 5G teknolojisinin kullanımının arttığını görecek. Hızlı bir internet bağlantısıyla geliştirilen araçların değeri, fabrika işlerinde yer alan süreçlerde üretkenliği artıracaktır. İşçiler, işleri tamamlamak için ihtiyaç duydukları araçlara bağlanacak ve makineler de daha büyük bir bant genişliğinden yararlanabilecek. 2021’de 5G teknolojisinin artan kullanımı, şirketlerin izleme, bulut veri depolama, iletişim ve diğer işlemlerle ilgili verimliliği artırmasına yardımcı olacaktır.

Uzaktan Müdahale Yazılımları

Küresel salgınla birlikte uzaktan müdahale yazılımları çok önemli hale geldi. Hala birçok fabrika içerde bulunan kişi sayısında kısıtlamalarda bulunuyor. Bu yüzden mühendisler bir fabrikada sorun çıktığında uzaktan sisteme bağlanabilmeli ve sorunu çözebilmelidir. Üstelik uzaktan müdahale yazılımları sorunların önceden tespitini sağlayarak, fabrika ziyaret sürelerini önemli ölçüde azaltıyor.

Bulut Uygumaları Gerçek Anlamda Değer Kazanacak

Bulut ağının kolay ve kullanılabilir olması nedeniyle üretimde optimizasyon imkan sunar. Bu teknoloji birkaç yıldır kullanılıyor, ancak 2021’de daha da uygulanabilir olacak. Firmalar giderek IT ve OT sistemleri birbirine entegre eden ürünler ortaya çıkardı. Bu da üretimi optimize etmek, kararları gerçek verilerden alarak hangi ürünlerin hangi zamanda yapılacağı üzerinde daha fazla kontrole izin veriyor.

Kendini Değerlendiren Makineler

2021 yılında Endüstri 4.0’da görülecek önemli bir trend, kendi varlığını sürdürebilen teknoloji türlerinin artmasıdır. Böylece, akıllı teknolojinin büyümesi, izlemeyi kolaylaştıracak. Örneğin bir motordan sizlere IoT aracılığı ile sürekli veri geldiğini, üstelik motorun bakım zamanına yakın bir süre size e-posta atarak ilgili şirketten servis randevusu istediğini düşünün. İşte bu kendini değerlendiren makineler endüstri 4.0 için çok önemli bir köşe taşı olacak.

Özelleştirilmiş Deneyim Sunmak

Veri ve tüketici deneyimlerinin izlenmesine yönelik yeni yöntemler, üretim sürecini bilgilendirmeye yardımcı oluyor. Bu, tüketici deneyimlerinden toplanan verilerin en iyi kullanımlarından birisi. Bu veriler aslında üretim süreçlerine uygulanıyor, böylece üreticiler son kullanıcının isteklerine göre uyarlanmış ürünler yaratabiliyor. Bu değişim, karların artmasına yardımcı olacak ve gerektiğinde daha fazla ürün oluşturulacak, bu nedenle tüketiciler ve üreticiler arasındaki bu yeni ilişki, üretim sırasında kullanılan kaynak miktarı üzerinde bir etkiye sahip olacak.Tüketici girdisine dayalı olarak yaratılan talep üzerine ürünler, daha az kaynağın boşa harcanacağı anlamına gelir, bu da ürünler için harcanan stok maliyetlerinin azalmasına yardımcı olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.