2021 Yılında Yaygınlaşacak IoT Trendleri

0

Iot Nesnelerin İnterneti şüphesiz dijitalleşmenin en önemli ayaklarından biri. Özellikle 5G teknolojisinin yaygınlaşması ile sadece nesnelerin internete bağlanması hızlı bir şekilde artmayacak, mobil internetin hiç olmadığı kadar etkin bir şekilde kullanılacağını göreceğiz. Son yıllarda IoT, sağlık hizmetlerinden ulaşıma, güvenlikten günlük hayatımıza kadar çeşitli sektörlerde varlığını hissettirmede dikkate değer olmuştur. Daha fazla uzatmadan, 2021 ve sonrasında şahit olacağımız IoT’deki en önemli trendlere birlikte bakalım.

IoT İçin Siber Güvenlik

Belki önemi henüz ülkemizde çok fazla kavranmasa da siber güvenlik önümüzdeki yılların en önemli sorunu olacak. Çünkü IoT, 5G gibi teknolojiler yaygınlaştıkça aslında siber güvenlik açıklarını arttırıyor. Önümüzdeki dönemde, insanlara daha iyi bir güvenlik sistemi sağlamak için IoT sistemleri daha popüler hale gelecek. IoT cihazlarının saldırıya uğramasını önlemeye yönelik önlemler, dünya çapındaki geliştiricilerin ve programcıların en önemli önceliği olacak.

2-Gelişmiş Sağlık Hizmetleri

Sağlık alanında IoT, uzun zamandır bu ekosistemde konuşulan trendlerin başında geliyor. Ancak Covid-19 ile birlikte sağlık ekosisteminin hiç olmadığı kadar hızlı değişeceğini sanırım söylemeye gerek yok. Öyleki sağlık alanında IoT harcamalarının 2021 yılında % 26,2’lik bir hızla artarak 72,07 milyar dolarlık bir pazara ulaşacağı tahmin ediliyor.

Yüksek düzeyde yapılandırılmış araçlar ve teknoloji, hastalara ameliyat sonrası prosedürleri evlerinin rahatlığında yapabilmeleri için için giyilebilir cihazlar, drone’lar (tıbbi amaçlar için özel olarak tasarlanmış), hasta implantları ve sanal asistanlar gibi yenilikler sunuyor.  Ayrıca, son 5 yılda doktorlara ve tıbbi ekibe hastaların daha iyi izlenmesi, doğru teşhis ve bakımı konusunda IoT, harika araçlarlar geliştirdi.

3-Sis Bilişim

Bulut sistemlerinde sessiz bir devrim gerçekleşiyor, Sis bilişim. Birkaç yıl önce, IoT cihazları verilerinin tamamını bulutta tutuyordu. Artık IoT programcıları, verileri sınır değerler içinde tutma, hesaplama ve değerlendirmeye başladılar. Şimdi, bu ne anlama geliyor? Temel olarak, tüm verilerinizi bulut sunucusuna veya depolamaya iletmek yerine, cihazınız önce onun yakındaki bazı yerel depolama alanlarına verileri iletir. Verileri IoT cihazından aldıktan sonra, yerel depolama onu buluta iletmeden önce filtrelemek ve hesaplamak için analiz edecektir. Bu nedenle, verilerinizin yalnızca bir bölümü buluta yüklenecektir. Böylece bulut sistemlerine gereksiz veriler iletilmeyecek sadece kullanılacak veri kadarı işlenecektir. Bu da hız ve programlada işletmelere büyük kolaylık sağlayacaktır.

4-Kestirimci Bakım

Nesnelerin İnterneti’nin diğer ortaya çıkan trendlerinden ayrı olarak, kestirimci bakım bunlardan biridir. IoT’nin yardımıyla kestirimci bakım daha kolay ve hızlı veri toplayarak fabrika personelinin bunu değerlendirmesini ve arıza ortaya çıkmadan müdahale etmesini sağlar. Geçmişte sadece büyük elektrik motorlarının izlenmesinde kullanılan kestirimci bakım bugün sensörlerden, elektrik panolarına oldukça geniş bir uygulama alanına sahiptir.

5-Daha İyi Veri Analizi

Bugün otomasyon ve makine imalat sektörünün en önemli eksik yanlarından biri ortaya çıkan verinin değerlendirilmesinde bir insana ihtiyaç duyulmasıdır. Bu da hem üretimde hem de makine imalat alanında birçok kararın insana bırakılması anlamına geliyor. Makine öğrenmesi ve yapay zeka ile işletmeler bu durumu değiştirmeye çalışıyor. Farkında değilseniz, yapay zeka, verilerdeki ve diğer dijital bilgilerdeki eğilimleri hızla belirleyebilen bir makine öğrenimi sistemidir. Kullanıcılar için yapay zeka, veri oluşturmayı kolaylaştırırken daha iyi veri analizi yapmayı amaçlıyor.

Özetle

Yukarıda bahsedilen IoT trendleri, geleceğin zaten gerçeğe dönüştüğünü göstermek için hem kullanıcılara hem de işletmelere ışık tutacak. IoT, yakında fabrika otomasyonundan son kullanıcıya kadar insanların yaşamlarını tüm yönleri ile etkileyecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.