3D Örgü Teknolojisi ile Daha Çevreci Ürünler

0

Yenilikçi ve çevreye duyarlı sürdürülebilir ürünler üretmek dünyamızın geldiği bu noktada her zamankinden daha büyük önem taşıyor. Son yıllarda geliştirilen 3D örgü tekniği çeşitli malzemelerden ve çok farklı endüstrilerde giderek daha fazla ürüne katkıda bulunuyor. Etkili ve çevre dostu bir üretim süreci olan 3D örgüler üretime esneklik ve istikrar sağlarken, yenilikçi yüzü ile işletmelere yeni fırsatlar sağlıyor.

İlginizi Çekebilir: Festo Sürdürülebilirlik Raporu

3D Örgü Yöntemi

Ofis koltukları, koruyucu eldivenler, bandajlar ve spor ayakkabıların ortak bir özelliği var: yenilikçi bir teknoloji olan 3D örgü ile üretiliyorlar. Hangi tip ipliğin kullanıldığı uygulama alanına göre değişirken, tekstil liflerinin yanı sıra metal veya cam liflerde örgü tekniğinde kullanılıyorlar. Gelecekte, örme kumaşların uçak, araba gibi taşıtlar için veya köprüler inşa etmek için malzeme olarak daha fazla kullanılması bekleniyor.

Verimli ve çevre dostu bir üretim yöntemi 

3D örgü teknolojisi aynı zamanda çevresel bir bakış açısıyla da kendini kanıtlıyor. Hiçbir atık ürün oluşmuyor ve bazı örgü tekniklerinde, örneğin parçaları bir araya getirmek gibi üretim sürecindeki diğer adımlar gereksiz hale geliyor. Üretilen tekstil ürünlerinin lifleri zaten birbiriyle dokunduğu için, örülmüş bir ayakkabı herhangi bir dikişe ihtiyaç duymuyor.

Yenilikçi ürünümüz BionicMotionRobot’ta 3D örme tekstil kumaşları kullanıyor. Biyonik robot kolunu geliştirilirken mühendislerimiz bir ahtapotun dokunaçlarının kas lifine yakından baktılar. Ahtapot dokunaçlarında, kas kordları birkaç katmanda ve farklı yönlerde çalışır. Radyal, çapraz ve uzunlamasına liflerin etkileşimi, ahtapotun dokunaçlarını hedeflenen bir şekilde kontrol etmesini sağlar. Geliştirdiğimiz pnömatik robot kolunun içinde, bu doğal rol modele dayanan bir 3D tekstil kumaş var.

Festo BionicMotionRobot’ta 3D örgü teknolojisi

Örme kumaş, robot kolu boyunca küçük, elastik hava odalarını çevreler. Bölmeler basınçlı hava ile harekete geçirilir ve bir akordeon gibi birlikte katlanabilir veya genişleyebilir, böylece kolu hareket ettirebilir. Bu noktada, hava odalarının tekstil kaplaması devreye girer. Bu sayede robot kolunun hangi yerlere uzanıp güç geliştirdiğini tekstil yapısı belirler. Bu şekilde BionicMotionRobot, hassas, güçlü ve etkin bir şekilde hareket edebilir. Bu doğal hareket biçimleri, BionicMotionRobot‘un çeşitli görevler için kullanılabileceği ve insanlarla tehlikesiz bir şekilde çalışabileceği anlamına gelir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.