5 Adımda Festo Motion Terminal VTEM ile Daha Verimli Üretim

0

Akıllı fabrikalar veya Endüstri 4.0 uygulamaları gün geçtikçe daha çok konuşulsa da birçok imalatçı işe nereden başlayacağını bilemiyor. Bugün geldiğimiz noktada aslında üreticiler makine sistemlerinin ve bileşenlerinin basitliğini, çok yönlülüğünü ve esnekliğini artırmaya çalışıyor. Festo Motion Terminal VTEM sunduğu siber fiziksel sistemler (CPS) ile, üreticilerin bu yeni talepleri karşılamasına yardımcı oluyor. Aslında, VTEM’in sahip olduğu bu üstün teknoloji, pnömatiği, geleneksel mekatronik sistemlerin yetersiz kaldıklarını noktalarda endüstri 4.0 çağına taşıyor. Şimdi gelin birlikte VTEM’in sunduğu avantajlara bakalım.

Festo VTEM Nedir?

Pnömatik ve elektrik otomasyon teknolojisini birleştiren Festo Motion Terminal VTEM, pnömatik sistemleri mekanik donanımdan ayıran ve bunun yerine bu işlevleri hareket uygulamaları aracılığıyla kullanıma sunan yeni bir siber fiziksel sistem çözümüdür. Bu kullanımı karmaşık hareketleri, değişken konumlandırmayı, durum izlemeyi ve diğer birçok akıllı işlevi tek bir bileşende entegre eder.

1-Mühendislik Maliyetlerinde Önemli Azalma

Fiziksel bağlantılı mekatronik sisteminizin tasarımında veya çalışmasında değişiklik yapmak zaman alıcı ve maliyetlidir. Genel bir kural olarak, değişmesi muhtemel parametreler, makinenizin tasarım aşamasında hali hazırda dikkate alınmalıdır. Tersine, herhangi bir donanımı değiştirmek zorunda kalmadan Festo Motion Terminal’de işlevsel değişiklikler yapabilirsiniz. Bu, tasarım aşamasından sonra değişiklik yapmanız gerekse bile yeniden tasarlama maliyetlerini düşük tutar. Daha az devreye alma maliyeti, daha iyi pazarlama süresi, artan karlılık ve daha fazla enerji verimliliği Festo VTEM’in sunduğu işlevlerin başında gelir.

2-Artan Verimlilik

Festo Motion Terminal’in sunduğu siber fiziksel sistemlerin, pnömatik işlevlerini basit bir yazılım aracılığı ile çalışma sırasında dahi kolayca değiştirebilirsiniz. Bu değişiklik esnasında  sisteminiz çalışır durumda kalır ve basit yazılım güncellemeleriyle yeni veya geliştirilmiş işlevleri kolayca edinebilirsiniz. Sisteminizi güncel tutmak, aynı zamanda üretim döngüsünün tüm aşamalarını kolaylaştırır ve basitleştirir.

Festo Motion Terminal’in sunduğu siber fiziksel sistemlerin, pnömatik işlevlerini basit bir yazılım aracılığı ile çalışma sırasında dahi kolayca değiştirebilirsiniz.

3-Yapılandırmalardan Tasarruf Edin

Festo VTEM ile, zaman alan manuel yapılandırmaları ortadan kaldırın. Örneğin silindirlerin ilerleme hızlarının ayarlanması gibi işlem adımlarını koordine etmek, geleneksel mekatronik sistemlerde genellikle zaman alan bir işlemdir. Öte yandan VTEM, karmaşık manuel ayar süreçlerine sahip değildir. VTEM ile her bir silindirin hareket hızını tanımlayabilir ve sadece birkaç tıklama ile izinsiz müdahaleleri engelleyebilirsiniz. Akış kontrol valfi başına 3 ila 4 dakika arasında ayarlama süresinden tasarruf edebilirsiniz.

Festo VTEM ile, zaman alan manuel yapılandırmaları ortadan kaldırın

4-Daha az komponent daha az hata riski

Daha az bileşenle hataları en aza indirebilirsiniz. Festo Motion Terminal, diğer bileşenlerin işlevlerini yerine getirir; böylece parça sayınızı ve dolayısıyla hata riskini azaltmanıza yardımcı olur. Örneğin bir valf, amortisörler, ek basınç sensörleri ve daha fazlası dahil olmak üzere 50’ye kadar bağımsız bileşeni kullanmanıza gerek kalmayabilir.

5-Esneklik

Siber-fiziksel sistemler (CPS) maksimum esneklikle karakterize edilir. Fonksiyonlar ve
sistemdeki hareketler, işletim sırasında bile yazılım üzerinden adapte edilebilir. Geliştirilmiş veya yeni işlevler yazılım güncellemeleri ile hızlı ve kolay bir şekilde devreye alınabilir. Sonuç olarak sistem her zaman günceldir.

Yüksek düzeyde esneklik, standartlaşma, azaltılmış enerji maliyetleri, önleyici bakım ve daha modern otomasyon sistemleri olarak işletmelere geri döner.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.