Başarı Hikayesi | IVECO Araç Fabrikası Enerji Verimliliği

0

Enerji verimliliği sadece yolda başlamaz. Akıllı otomasyon çözümleri araç üretiminde enerji tasarrufuna yardımcı olur ve maliyetleri azaltır. Madrid’teki IVECO fabrikası, sadece bunu başarmak için Festo’nun enerji verimlilik çözümüne başvurdu.

Otomobil kaplamaları için karıştırma odasında, enerji tasarruflu modül basınçlı hava tüketimini azaltır.

Aynı zamanda IVECO’nun araştırma ve geliştirme merkezine de ev sahipliği yapan İspanyol ağır ticari araçlar üretim tesisinde, son yıllarda çevrenin korunmasına yönelik bir dizi iyileştirmeler uygulamaya konuldu. Sonuç olarak, üretilen araç başına CO2 emisyonları yüzde 53 oranında düşürüldü. Tesiste atık malzemelerin yüzde 99’u geri dönüştürülüyor. Ticari araçlarda uzmanlaşan CNH Industrial N.V.’nin ilk IVECO fabrikası olarak Madrid tesisi, 2017’de üretim sistemleri ve proseslerin entegre yönetimi için dünya standardında altın üretim seviyesini elde etti. Fabrika, kendi karbon ayak izini azaltma arayışı içerisinde bir sonraki adımı attı ve Festo’nun MS9 serisi şartlandırıcı ünitelerine dayanan bir enerji verimlilik çözümünü uygulamaya koydu. Özelleştirilmiş çözüm temel olarak enerji tasarruflu modül MSE6-E2M ile aynı şekilde çalışsa da daha yüksek debilere sahiptir.

Otomatik izleme

Enerji tasarruflu modül, otomobil kaplamaları için karıştırma odasında kullanılıyor ve sürdürülebilir enerji tasarrufları sağlıyor. IVECO Madrid’teki karıştırma odası, hem manuel boya kabinleri hem de robotlarla donatılan boya kabinleri için bir dahili ikmal merkezi görevi görüyor. Bakım Yöneticisi Miguel Angel Daganzo, pnömatik karıştırma işleminin avantajlarını şöyle açıklıyor: “Modül, basınçlı hava beslemesini otomatik olarak kontrol ediyor ve ayarlıyor. Enerji tasarrufu sağlıyoruz, çünkü akıllı cihaz tüketilen hava miktarını kalıcı olarak izliyor ve sistem bekleme modundayken hava beslemesini otomatik olarak kapatıyor.”

Daha az bakım işi

Festo’nun enerji tasarruflu modülü, akıllı pnömatik devreleriyle boya kabinlerinde bir etki yaratıyor. Sabit basınç oluşumuna son vermek ve maliyetli kaçakları algılayarak bildirmek sunduğu avantajlar arasında yer alıyor. Miguel Angel Daganzo, “Sistem basınçta bir düşme algılar algılamaz bir bildirim gönderiyor,” diyor ve ekliyor: “Yani, artık sürekli olarak bakım işi için görevlendirilmiş tam bir çalışan ekibine sahip olmak gerekmiyor.”

Şeffaf süreçler

Enerji tasarruflu modül aynı zamanda ilgili proses verisini de izliyor. Miguel Angel Daganzo:”Kritik proses verisinin izlenmesi bize Endüstri 4.0 bağlamında büyük bir avantaj sunuyor. Üretim sistemlerimizdeki pnömatik komponentlerin enerji verimliliği artıyor, çünkü artık daha önce bize açık olmayan proses verisine ulaşabiliyoruz.” Modül tarafından toplanan bilgiler, bir akıllı telefon veya tablet kullanılarak kolayca alınıp okunabiliyor. Hatalar hızlı ve kolay bir şekilde tespit edilebiliyor.Böylece yanıt süreleri kısalıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.