Daha Verimli Bir Üretim İçin 5 İpucu

0

Bugün üretim tesislerinin önündeki en büyük zorluklarından biri verimliliktir. Bir yandan üretim baskısı işletmeler için önemli bir kıstas oluştururken, özellikle endüstri 4.0 ile birlikte üretim çıktıları ve KIP değerleri önem kazanmaya başladı. Ülkemizde yüksek enerji yoğunluğu ile özellikle üretim tesislerinde ciddi enerji tasarrufu potansiyeline sahip. Peki bu tasarrufu öne çıkarmak için ne gibi önlemler alabiliriz, bu yazımızda işliyoruz.

1-Basınçlı Hava Kaçaklarının Önüne Geçin

Basınçlı hava birçok fabrikanın önemsemediği, ancak ciddi enerji tasarrufu yapılacak alanların başında gelir. Bugün ülkemizde özellikle yeniden yapılandırılmayan tesislerde hava kaçakları %25 oranında olduğu tahmin ediliyor. Bu da oldukça yüksek bir oranda enerjinin boşa gitmesi gerek.

Festo MSE6 ile Enerji Verimliliğinizi Arttırın

Enerji verimliliği modülü MSE6-E2M tarafından toplanan veriler dashboard üzerinde bir araya getirilir ve izlenir. 99 adete kadar kullanıcı, kendi sistemleriyle ağ oluşturmak için depolanan verilere, değerlendirmelere ve API arayüzlerine erişebilir. Bulut mimarisi sayesinde, yaygın olarak dağıtılan sistemleri ve çeşitli kontrol sistemlerini izlemek ve kontrol etmek kolaydır. Basınçlı hava beslemesi kapatıldığında, E2M sistemde sızıntı olup olmadığını kontrol eder. Basınç hızla düşerse, olası sızıntıların bir göstergesini alırsınız. Bu şekilde, ekipmana her zaman doğru zamanda müdahale edebilir ve para ve zamandan tasarruf edersiniz.

2-Önleyici Bakım Faaliyetlerinizi Arttırın

Bugün üretimdeki verimliliğin en büyük düşmanı plansız duruşlar. Sadece ABD’deki plansız duruşların fabrikalara maliyeti yıllık 2 milyar doların üzerinde. Ancak plansız duruşların önüne geçmek sandığınızdan çok daha kolay. Festo Smartenance, bakım uzmanlarının üretim ve otomasyon sistemlerinin bakımını planlamasını, izlemesini ve değerlendirmesini hızlı ve kolay bir şekilde yapmasını sağlar. Dijital bakım programı, bakımı daha kolay, daha hızlı ve daha güvenilir yapar. Sistem operatörleri ve üretim müdürleri tarafından yapılan karşılıklı kontrol daha yüksek güvenilirlik sağlar. Çoğu işlemi ve koordinasyon ihtiyacını ortadan kaldırır. Kısacası ekipmanınızı dinleyin ve buna göre bakım planlarınızı bir plana oturtun.

3-Yenilikçi Teknolojileri Benimseyin

Hem donanım tarafında hem de yazılım tarafında kuruluşunuzda hangi teknolojinin kullanıldığını öğrenin. Teknolojinin sürekli değişiyor oluşu bugün işletmeler için hoş olmayan bir hayat gerçeğidir. Ekibinize verimli olmaları için gereken araçları sağlamazsanız, kendinizi daha verimli rakiplere daha fazla müşteri kaybettiğinizi göreceksiniz. Basit bir örnek verelim. Ofis bilgisayarlarınızın yüklenmesi 5 dakika sürüyorsa, yeni bilgilerin üretim hattınıza ulaşması en az 5 dakika sonra veya bu makinede ve yalnızca çalışanlarda yılda en az 22 saat gecikme demektir! Aynı argüman, operasyonunuzdaki üretime bağlı ekipmanlarla da yapılabilir.

IO-Link gibi yenilikçi teknolojiler üretim verimliliğinizi arttıracaktır.

4-Gereksiz Enerji Giderlerini Minimize Edin

Aydınlatma ve ısıtma ve soğutma giderleri de aslında önemli bir üretim gideridir. Aydınlatma sistemizi LED sistemlere dönüştürmeniz ve aydınlatma otomasyonuna geçiş enerji verimliliğinde ciddi bir artış yaşayacaktır. Diğer yandan, ısıtma ve soğutma sistemlerindeki kaçakları belirlemek ve birbirinden çok iyi yalıtmak iyi bir seçenektir.

5-Verimlilik Bir Kültür İşidir

Herkes açık bir şekilde iletişim kurup tek bir hedefe doğru hareket ettiğinde üretim verimliliğiniz en iyi durumdadır. Bu nedenle üretim verimliliğiniz için öncelikle çalışanlarınızdan başlamanız gerekir. Onların bu kültürü benimsemeleri sayesinde tüm tesise yayılan bir verimlilik artışından söz edilebilir.

Festo Enerji Tasarrufunda Avantajlarınız

  • Sistemin pnömatik enerji verimliliğinin sistematik incelemesi
  • Ekonomik olarak mantıklı ve teknik olarak uygulanabilir önlemlerin hızlı tespiti
  • Analiz edilen basınçlı hava uygulamalarının belgelenmesi
  • Talep üzerine: Geliştirilen çözümlerin kurulumu ve işletmeye alınması

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.