Dijitalleşme Geleceği Nasıl Değiştirecek? Veri, 21. Yüzyılın Petrolüdür!

0

HoloLens, cep telefonları, 3D yazdırma veya akıllı gözlükler 30 yıl önce gişe rekorları kıran “Geleceğe Dönüş” filminde insanların yoğun ilgisini çeken aygıtlar dijitalleşme sayesinde şimdi birer birer gerçeğe dönüştü. Endüstri 4.0, modern çalışma dünyasını otomatikleştirecek makine ve sistem üreticilerinin yeni hedeflere ulaşmasına yardımcı oluyor. Sektör, dijitalleşmeden en iyi şekilde yararlanmak için hangi yolu takip edecek?

Almanya’da dijitalleşmeyi artırmak için çalıştığı Endüstri 4.0 platformu, Fransa’da “Alliance industrie du Futur”, İtalya’da “Piano impresa 4.0”, ABD’de Endüstriyel İnternet Konsorsiyumu, iMSA, Alman Referans Mimari Model industrie 4.0’ın Çin’deki eşdeğeri (RAMi 4.0) ve Japonya’daki Robot Devrimi inisiyatifi adlarını taşıyor. Bu platformların tümü geleceğin üretimine giden yolda ağlar ve uluslararası tanınmış standartlar oluşturma ortak amacını paylaşıyor.

Veri Güvenliğinin Önemi

Veri, 21. yüzyılın petrolüdür. Veriyi saklamak ve işlemek katma değer yaratmaktadır. Tanınmış internet devleri, kullanıcılarının bilgilerini iş modelleri geliştirmek için kullanarak bu bilgilerden geçiniyor. Güvenlik önlemlerine sahip bir makine, korumasız bir makineden daha hızlı veya daha verimli değildir. BT(IT) güvenliği konusunun, genellikle arka planda kalmasının nedeni budur. Bununla birlikte, veri skandalları gizliliğin ve veri güvenliğinin kritik önemini vurgulamaktadır. Makine imalatı sektöründe veri güvenliği iş başarısı için büyük bir etkendir ve gelecekte gelirler buna bağlı olacaktır. Endüstri 4.0 ve dijitalleşme çağında, kendi güvenlik belgelerini onaylayarak gösteremeyen bir şirket sipariş ve kredi almakta veya sigorta konusunda güçlükler yaşayacaktır. Bu nedenle, uluslararası iş ortağı ağlarıyla birlikte Alman ağ platformu Endüstri 4.0′da bu alanda çalışmalar yürütmektedir.

Makine Verileri Kime Ait?

Büyük veri analizi sayesinde, makineler kullanılarak ve makineler tarafından üretilen veriler sistematik olarak büyük ölçekte değerlendirilebilir. Akıllı analiz daha yüksek verimliliğe, rekabet avantajına ve yeni iş modellerine yol açar. Fakat “analog” dünya, dijitalleştirilmiş endüstrideki hızlı gelişmelere ayak uydurabilecek mi? Akıllı veri olanakları genellikle şirket ölçeğinde birleştirildiğinde net bir anlam oluşturmaktadır. Rakipler iş ortaklarına ve iş ortakları rakiplere dönüşebilir. Veri bağımsızlığı ve aynı zamanda iş ortaklığının kapsamı ve izin verilebilirliği hakkında sorular başka bir ifadeyle, piyasa güç ve rekabet kanunu hakkında sorular- Endüstri 4.0 çağında gözden geçirilmeli ve imkan dahilinde farklı şekilde düzenlenmelidir.

Dijital görüntüler Yönetim yapısı, fiziksel nesne (aktif öğe) ile Endüstri 4.0 haberleşmesi arasındaki arayüzdür. İlgili her bir aktif öğe, ağa entegre edilen Endüstri 4.0 üretimine entegre edilebilmesi için kendi yönetim yapısına, esasen kendi dijital görüntüsüne sahiptir. Örneğin, bir delme makinesinin yönetim yapısı, gerçek varlığa özel bir kimlik verir. Bu sanal kimlik, böylece aktif öğeyi ayrı bir internet varlığı olarak temsil eder. Bu sanal kimlik, ağda standart bir iletişim arayüzü olarak görev yapar ve “3.5 mm çapında ve 4 mm derinliğinde 4 mm derinliğinde bir delik delin” komutunun uygulanmasının yanı sıra, nesne hakkındaki tüm bilgilere erişim sağlar. Delme makinesi gibi bir gerçek nesne, bir komponent veya yönetim yapısıyla birlikte bir ürün, Endüstri 4.0 komponentini oluşturur. Dolayısıyla sanal BT dünyası ve gerçek üretim dünyası giderek daha çok birleşiyor. Tamamen ağ tabanlı ve uyarlanabilir Dijitalleşme çağında, klasik piramidin otomasyon manzarası değişiyor. Bu değişime yeni ürünler, bulut hizmetleri ve uygulamalar ile kapsamlı, entegre mühendislik konseptleriyle birlikte yeni çevrim içi mağazalar eşlik ediyor. Bu, orta vadede dünya genelinde tüm kullanıcı cihazlarında verilerin kesintisiz şekilde kullanılmasını sağlayacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.