Doğru Gripper Teknolojisi ile Yüksek Verimlilik

0

Gıda paketleme hatlarından, otomotiv endüstrisine gripperlar malzeme taşınmasında daha önemli ve kritik bir ekipman haline geliyor. Özellikle endüstriyel robotların yaygınlaşması ve karmaşık uygulamalarda dahi önemli görev üstlenmesi ile gripperların önemi arttı. Peki uygulamanıza göre doğru gripperi nasıl seçersininiz, gelin birlikte daha yakından bakalım.

Gripperlar temel olarak 3 kategoriye ayrılır. Taşıma uygulamaları söz konusu olduğunda, mekanik tutucular, pnömatik veya elektrikli gripperlar yaygın bir şekilde kullanılır. Pazarın yüzde 90’ını oluşturan pnömatik tutucular, elektrikli muadillerine göre daha hafif ve uygun maliyetli olma eğilimindedir. Ayrıca daha yüksek kavrama kuvvetlerine sahiptirler, daha hızlı çevrim hızlarını kaldırabilirler ve zorlu ortamlar için daha uygundurlar.

Yumuşak (Soft) ve uyarlanabilir tutucular

Bu tutucular, çeşitli şekil ve boyutlardaki iş parçalarını tutabilir. Keskin kenarları olmadığından, yüzeye zarar vermeden veya leke bırakmadan yiyecekleri, bardakları ve diğer hassas nesneleri tutabilirler. Bir örnek, 60, 80 ve 120 milimetre uzunluklarda mevcut olan Festo DHAS Serisi uyarlanabilir tutuculardır. Dar alanlardaki uygulamalar, kırılgan ve düzensiz şekilli parçaların yerleştirilmesinde DHAS gripperlar iyi bir çözümdür.

Vakum tutucular

Vakum ve vakum jeneratörlerini içeren bu tutucular, küçük alanlarda çalışabilir ve iş parçalarını yüksek hızlarda tutabilir. Vakum Jeneratörler genellikle yüksek oranlarda hava tüketimi içerdiğinden, enerji verimliliği açısından ciddi maliyetlere neden olabilir. Bir diğer önemli kısım ise vantuzlar söz konusu olduğunda, malzemeyi seçerken iş parçanızın yapısını oldukça önemlidir. Örneğin, vantuzlar yağlı veya sade iş parçaları için ideal iken, silikon malzemeler, gıda maddeleri ve aşırı sıcak veya soğuk nesneler için tercih edilmesi önerilmez.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.