Endüstri 4.0’da Akıllı ve Esnek Haberleşme

0

Yarının fabrikası ağ bağlantılı ve son derece esnek olacak. Endüstri 4.0’ terimi, üretim dünyasındaki bu gelişmeleri anlatmak için kullanılıyor. Fakat Festo için bu teknolojik gelişmelerden çok daha fazlasını ifade ediyor. İnsanların, yetenekleri ve ilave eğitimleri de geleceğin fabrikasında büyük öneme sahip başarı faktörlerinden biridir. Festo, Endüstri 4.0 çerçevesindeki tüm faaliyetlerinde otomasyon teknolojisi kullanıcıları için sağlanacak avantajlara odaklanıyor.

Üretim dünyası temelden değişiyor. Bireyselleştirilmiş ürünlere doğru gittikçe artan bir yönelim var. Bu yönelimle bağlantılı olarak ihtiyaç duyulan küçük parti miktarları ve çok sayıda versiyon, kendilerini akıllı bir şekilde değişen koşullara uyarlayan teknolojilere sahip olmak istiyor. Bu nedenle, esnek ve ağ bağlantılı üretim sistemleri, Endüstri 4.0’ anahtar kelimesi altında tartışılan faaliyetleri yapmayı hedefliyor.

Festo Kurumsal Araştırma ve Teknoloji Müdürü Prof. Dr. Peter Post “Üretim dünyasındaki ve dolayısıyla otomasyon teknolojisindeki değişiklikler evrimsel bir süreç olarak görülmeli. Gelecekte, yönetim ve kontrol düzeylerindeki fonksiyonlar üretim bölümüne, hatta bazı durumlarda ayrı komponentler düzeyine kaydırılacak.” diyor. Bu görevler için, üretim sürecini etkin şekilde desteklemek bakımından üretim sistemlerinde merkezsizleştirilmiş istihbarata giderek daha çok ihtiyaç duyuluyor. Tesisin iş yükü ve kapasite kullanımı bu sayede hızlı bir şekilde dengelenebilir: Örneğin, gelecekte üretim hatları otomatik olarak gelen bireysel müşteri siparişlerine göre ayarlanabilir. Herhangi bir bireysel sistem veya komponent arızası, ağ bağlantılı bir üretim sisteminde derhal tanınacak ve diğer sistemler tarafından otomatik olarak dengelenecektir. Gelecekte, komponentler aynı zamanda kendilerini de örgütleyebilecekler. Bilgisayarlarda USB teknolojisi tarafından kullanılan sisteme benzer şekilde, tek tip arayüzler yoluyla bağımsız bir şekilde ana bilgisayara bağlanabilecekler. Son olarak, sistemlerin bir sanal görüntüsü, kullanıcıları hızlı ve kolay işletmeye alma ve yeniden yapılandırma işlevleriyle destekleyerek yeni gerekliliklere mümkün olduğu kadar çabuk ve esnek bir şekilde yanıt verilmesini mümkün kılar. Tüm bunlar, makine ve sistemlerin kullanım kapasitelerini artırırken aynı zamanda kullanıcılar için ihtiyaç duyulan zaman ve çalışma miktarını da azaltır.

Endüstri 4.0 üretimde yerini alıyor

Festo komponent ve sistemlerinin çoğu, Endüstri 4.0 için ihtiyaç duyulan donanım ve yazılım ön gerekliliklerini şimdiden karşılıyor. “Halihazırda, bunlar henüz büyük ölçüde ağa entegre edilmemiş olan bağımsız çözümlerdir. Sonraki aşamalarda, bu ve benzer komponentler birlikte tamamen ağa entegre edilen sistemlere bağlanacak” diyor, Prof. Post.

Otomasyon platformuyla, Festo şimdiden komple, kalıcı biçimde ağa entegre edilen bir komponente sahiptir. Valf adaları için bu klemens sadece alan ve ve yönetim kontrol düzeyleri için bir arayüz sunmakla kalmayıp, aynı zamanda arıza teşhis yeteneğine sahip ve durum izleme görevlerini de üstlenebiliyor. CPX, tam yetkili bir CoDeSys kontrolörüyle donatılabilir ve bu sayede bir alt fonksiyonu, komple bir makineyi veya bir sistemin bir alt-sürecini kontrol edebilir. Güvenlik fonksiyonunu kullanarak, aynı zamanda hatalar da kolayca tespit edilebilir ve gerekirse modüller değiştirilebilir.

Esnek süreçler

Festo ve Siemens tarafından ortak olarak geliştirilen Çoklu Taşıyıcı Sistemi, merkezi olmayan sensör ve İletişim sistemlerini kullanarak nesnelerin esnek şekilde nasıl taşınabileceğini gösteriyor. Esnek üretim süreçleri için yenilikçi taşıma sistemi, özel gerekliliklere göre özgürce yapılandırılabiliyor ve güçlü taşıyıcılar kullanarak nesneleri çok esnek bir şekilde taşıyabiliyor. Sistemin sanal görüntüsü, yapılandırmayı ve işletmeye almayı da basitleştiriyor.

İnsan ve teknoloji etkileşimi

Üretim dünyasındaki teknolojik yenilik ve değişimler aynı zamanda üretimde insanın rolünü de etkiliyor. Endüstri 4.0’ün ana konularından biri insanla teknoloji arasındaki işbirliğidir. Gelecekte robotlar elle yapılan işlerde insanları etkin bir şekilde destekleyecek. İnsanlar ve makineler birbirini çok iyi tamamlıyor. İnsanlar çok esnek ve çok hızlı bir şekilde pekçok sayıda görevin üstesinden gelebiliyor. Buna karşılık, makineler genellikle hareketsiz, fakat çok hızlı, doğru ve güçlüler. Endüstri 4.0 ile, bu iki dünyanın ideal birlikteliği üzerinde çalışıyoruz. Sistemler görülmedik ölçüde daha kompleks hale gelirken insanlar ve makineler daha yakın bir işbirliği içinde olacak. Bu gelişme, korumalı ve yoğun etkileşimi ve robotlarla çalışanların birbirini etkilemesini mümkün kılan bir akıllı sensör sistemini gerekli kılmaktadır. Makineler bu durumda doğrudan insanlarla işbirliği yapmak ve örneğin, monoton montaj işlerini üstlenerek günlük işlerinde onlara yardım etmek için güvenli bir şekilde kullanılmaya başlayacak. Çarpışma durumunda anında uyum sağlayan ödüllü Biyonik Handling Yardımcısı (2010) veya üretimde çalışırken mukavemeti güçlendirmek için kullanılabilen Festo ExoHand (2012) gibi biyonik alanındaki projeler mevcuttur.

Yeni çalışma ortamları için know-how

Endüstri 4.0 ile üretim teknolojisi alanında artan sadece talepler değil özellikle kendi endüstriyel BT alanlarıyla ilgili aynı zamanda çalışanların teknik bilgisinin de artması gerekiyor. Disiplinler arası beceriler revaçta; çünkü gelecekte tüm katılımcılar daha yakın işbirliği halinde olacak ve herkes kolektif çalışmak zorunda kalacak. Günümüzdeki bazı faaliyet alanları gelecekte mevcut olmayacak fakat yenileri ortaya çıkacak. Bu nedenle, eğitim ve nitelik geleceğin fabrikasında kilit rol oynayacak. Ağ tabanlı üretimde kritik öneme sahip bazı konular ortaya çıkacak. Bunlar işçilerin değişim işaretlerini izleyerek yorumlama, aniden beliren sorunları analiz etme ve bunlar için yeni, henüz bilinmeyen çözümler bulma yeteneği. Bu durum, gelecekteki üretim bakımından, işçilerin yeni tipte makine, sistem ve ürünleri planlama, monte etme ve aynı zamanda kullanma, ayarlama ve tamir etme yeteneğine sahip olmak zorunda olacakları anlamına geliyor.

Gelecektedi fabrikalar için eğitim, sadece bilgi aktarma becerileri ve yetkinliklerden çok daha fazlasını içerecek; bir kültürel değişim gerektirecek. Ağ tabanlı üretimde, öğrenme ve disiplinler arası değişim kültürüne ihtiyacımız olacak. Bu uyum sağlama ve öğrenme istekliliği, şirketlerin başarısını belirleyecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.