Endüstri 4.0’ın Hayatımızda Yarattığı 4 Büyük Değişim

0

Fransız Devrimi’nden sonra buharlı makinelerin bulunmasıyla birlikte endüstri adı verilen bir kavram hayatımıza girdi. Tarihin ilerleyen sürecinde endüstri özelindeki ana akım değişiklikleri baz alarak yaşanan gelişmelere de sayılarla isim verilme ihtiyacı duyuldu. Geri dönüp baktığımız zaman buharlı makinelerin bulunmasına Endüstri 1.0, elektrik ve elektrikle çalışan makinelerin sanayiye dahil edilmesine Endüstri 2.0, transistör ve diğer elektronik komponentleri içerisinde bulunduran sistemlerin aktif olarak kullanılmaya başladığı ve bu sayede işlerin biraz daha otomatize edildiği döneme Endüstri 3.0 adı verildi. Günümüzde gelişmekte olan otomasyon sistemleri, yapay zeka / makine öğrenmesi teknolojileri, artırılmış gerçeklik, dijital ikizler sayesinde minimum kaynak ile maksimum verimlilik üzerine kurulu olan sisteme de Endüstri 4.0 adını veriyoruz.

Endüstri 4.0 sayesinde fabrikalar gereken teknolojileri bünyelerinde barındırmaya başladılar. Bu konuda hızlı davranan ve akımın öncüsü olan firmaların başını çektiği yapılar bir çok tesiste karşımıza çıkmaya başladı. Teknolojinin kullanılmaya başlamasının ardından bilgi-birikim bakımından yeterli personel eksikliğini gidermek için de çalışmalar yapılmaya başlandı. Yapılan işler ne kadar dijitalleşerek insandan bağımsız hale getirilmeye çalışılsa da insan hala bu düzen içerisinde önemli bir rol oynamaktadır. Dijitalleşme çağını yakalamak isteyen tesislere baktığımız zaman neyi doğru neyi yanlış yaptıklarını görebilmekteyiz. Yapılan analizler neticesinde de bu doğru/yanlışların hayatımıza nasıl bir etki gösterdiğinin farkına varmaya başladık. Bu etkilerden bahsedecek olursak;

Siber Güvenlik Kavramı

Bir sistemi oluştururken bazı konular üzerinde taviz verebilirsiniz veya vermeniz gerekir. Güvenlik ise kesinlikle bunlardan bir tanesi değildir. Tesis içerisinde üretmiş olduğunu bilgileri hiçbir koşul altında dışarıdan gelen tehditlere açık olarak saklayamazsınız. Güvenlik açıkları vermeniz size ait olan tüm içeriğin, bilginin dışarıya kolaylıkla aktarılabileceği anlamına gelmektedir.

Günümüzde artık güvenlik denilen şey tesisler için güvenlik görevlileri, kamera sistemleri gibi spesifik şeylerin çok ötesine geçmiş durumda. 2020 yılında güvenlik kelimesi duyulduğu zaman akla ilk gelen şey Siber Saldırı olmaktadır. Bu sadece tesisler özelinde değil, hayatımızın her noktasında Siber Saldırı ile karşı karşıyayız. Güvenlik altyapısı kuvvetli olan sistemlerin minimum düzeyde etkilenmesini beklediğimiz saldırılar sonucunda üretimler aksamadan devam edecektir.

Maliyet ve Rekabet

Dijitalleşme sayesinde üretim tesislerindeki insan gücünü en alt seviyeye indirmek de amaçlardan bir tanesi olmuştur. Makinelerin üretimi hızlandırmasıyla birlikte bilgileri toplamak ve bunları analiz etmek kolaylaşmıştır. Karşılaştırma yapıldığından dijitalleşme sürecini tamamlamış bir tesis ile aynı üreten ancak Endüstri 4.0 kapsamında herhangi bir operasyonu olmayan bir tesisin verim olarak 16 kat daha yüksek olduğu görülmüştür. İş gücünden tasarrufu ve üretim verimini artırmanın doğuracağı ekonomik katkı da gözle görülür bir seviyede olacaktır.

Ağ Altyapısı

Teknolojik getiriler, üretmiş olduğumuz verileri bir yerden başka bir yere aktarım konusunda da çok yol kat etmemizi sağlamıştır. Endüstri 4.0 beraberinde yeni haberleşme protokolleri, veri paketleri ve analiz yöntemleri getirmiştir. Özellikle tesis içi veri aktarımı konusunda geliştirilen protokoller sayesinde hem boyut olarak hem de aktarım hızı/güvenliği olarak üst düzey bir sistem çalışmaktadır.

Merkezi Tekelleşme

İlk endüstri devrimlerine baktığımız zaman bunların genel merkezinin Avrupa ve Amerika olduğu dikkat çekmektedir. Ancak Endüstri 4.0’a geldiğimizde bu merkezi tekelleşme zincirinin kırılarak okların biraz daha Doğu ülkelerine döndüğünü görebiliyoruz. Özellikle Çin’in 1990’lı yılların başından itibaren attığı adımları ve uyguladığı stratejileri incelersek bu tekelleşmenin bu kadar kısa sürede nasıl değiştiğini görebiliriz. Teknolojik yatırımlarını yapay zeka üzerinde yoğunlaştıran Çin’in buna paralel olarak elindeki ucuz iş gücünü de aktif bir şekilde kullanması yaklaşık 20-30 yıl içerisinde var olan ve güçlü bir pazardan büyük bir pay almasına yol açmıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.