Endüstriyel Ethernet Dijitallaşmenin Temeli

0

Yakın dönemin en yaygın ve önemli teknolojilerinden biri şüphesiz internet oldu. İnternetle birlikte iş yapış şeklimizden, eğitime birçok alan köklü bir devrim geçirdi. Şimdi bu devrim endüstriyel ethernetle beraber fabrikalarda ve imalat sanayinde gerçekleşiyor. Nitekim 2016 yılında endüstriyel ethernet harcamaları tüm dünyada 24 milyar doları buldu. Esasen ethernet, verileri bir makineden diğerine aktarmak için kullanılan bir araç. Ancak endüstriyel ethernet’te interneti başka yerlerde kullanılandan farklı kılan önemli özellikler var. Öncelikle, ethernetin, endüstriyel çeşitliliğin farklı durumları ile başa çıkabilmesi gerekir. Bu, zorlu ortamlarda, ağır titreşimli yerlerde veya fabrika gibi gürültünün arttığı alanlarda kesintisiz çalışma anlamına gelir. Endüstri 4.0 ile birlikte önemi daha da artan endüstriyel etherneti gelin daha yakından tanıyalım.

Endüstriyel Ethernet, handshaking (el sıkışma) olarak bilinen bir yöntem kullanarak çalışır. Bu, bir işlem tamamlandığında ve kontrol cihazı (IPC, PLC veya hareket kontrolörü olabilir) işlemi durdurmak için makineye bir sinyal gönderir. Ancak, üst düzey sistemlerde bile, bu sinyal birçok farklı nedenden dolayı kaybolabilir. Handshaking metodu ile kontrol cihazı bu kaybın meydana geldiğini bilecektir, çünkü makineden durduğunu söylemek için bir yanıtı yoktur. Daha sonra kontrol sistemi mesajı yeniden gönderir.  Bu geri bildirim düzeyinin gerekli olmadığı ofis tabanlı ethernetten çok farklıdır. Örneğin, bir web sayfası açılmazsa kullanıcı sayfayı yenileyecektir. Ancak endüstriyel operasyonlarda, sistem çökmeleri veya yavaşlamaları makinenin engellenmesi veya hasar görmesi ile sonuçlanabilir. Standart Ethernet ile endüstriyel ethernet arasında topoloji gibi başka temel farklar da vardır. Bu, bir ağın düzenlenme şekli, ağ içindeki düğümleri ve bağlantı hatlarını içerir. Endüstriyel bir Ethernet sisteminde çeşitli bağlantı türlerini kullanma yeteneği vardır. Bu, sistemin gerçekleştireceği işlemle eşleşecek şekilde yapılandırılmasına izin veren veri yolu, ağaç (tree), yıldız (star), halka (ring), hub ve bağlı bileşen topolojilerini içerebilir. Endüstriyel haberleşme protokollerini daha yakından tanımak isterseniz, bu linkteki yazımızı okuyabilirsiniz.

Endüstriyel Ethernetin Avantajları

-Endüstriyel ethernet sayesinde bir üretim tesisi tüm operasyonlarına bütüncül bir bakış açısı getirebilir. Üretimden, bakıma tüm sistemler ERP, PLM, CRM gibi sistemlerle entegre çalışabilir.

-Endüstriyel ethernetle beraber veri toplanması ve işlenmesi hem hacimsel hem de hız olarak artmaktadır. Fabrikanızdaki her makineden alacağınız verileri anlık olarak değerlendirerek arıza ve bakım süreçlerini daha noktasal yönetebilirsiniz. IO-Link gibi yenilikçi teknolojilerle tanışmak için bu yazımızı kaçırmayın.

-Varlık yönetimi her üretim tesisinin en önemli süreçlerinden biridir. Endüstriyel ethernet sayesinde sahanızdaki cihazları takip edebilir, iş kararlarınızı bu veriler ışığında yönetebilirsiniz.

-Bakım süreçleri ve maliyetleri endüstriyel ethernetin etkilediği önemli proseslerin başında gelir. Hemen yukarıda bahsettiğimiz varlık yönetimi sayesinde plansız duruşlar azalır, üretim kapasitesi artar.

-Çalışan verimliliği yine bu noktada oldukça önemli. Endüstriyel ethernet sayesinde çalışanların kullandığın aletlerin internete bağlı olması çalışan performansını arttırken, geleceğin otomasyon sistemlerine ışık tutuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.