Fabrikalarda Enerji Verimliliğini Kolayca Nasıl Arttırabilirsiniz?

0

Enerji, küçük atölyelerden büyük kurumsal organizasyonlara kadar tüm işletmeler için önemli bir genel maliyettir. Son yıllarda çok hızlı bir şekilde artan enerji maliyetleri bugün üreticilerin rekabetçiliğini etkileyen en önemli unsurların başında geliyor. Enerji verimliliği haftasına özel bu içeriğimizde eyleme geçirilebilir tavsiyelerimizi listeliyoruz.

Enerji Piklerini Belirleyin

Enerji tüketiminde görülen zirveler yanlış giden şeylerin ipuçları olabilir. Enerji kullanımının gerçek zamanlı izlenmesi ile birlikte enerji tüketimindeki zirveleri kolayca izlenebilir. Verimsizlik noktaları, kesinti süresi, enerji tüketimi ve zirveler belirlendikten sonra,  verimlilik stratejileri geliştirmeye başlayabilirsiniz.

Başlatma ve kapatma dönemlerini planlayın

Hafta sonları veya vardiya dışı dönemler gibi tüm makinelerinizin belirli bir süre kapalı kaldığı zamanları programlayarak enerji maliyetlerinizi önemli ölçüde düşürmeye başlayabilirsiniz. Bu kapatma süreleri, enerji kullanımına ilişkin bir fikir verir ve herhangi bir tasarruf yapılıp yapılmadığını belirlemenize yardımcı olabilir. Yukarıda bahsedilen en yüksek talebin bir kısmı, tesisinizdeki tüm makinelerin aynı anda çalıştırılmasından kaynaklanıyor olabilir, bu nedenle bu enerji artışlarını azaltmak için ekipman başlangıcınızı kademeli hale getirin. Aynı şekilde, hangi makinelerin çalıştırmak için en fazla enerjiye ihtiyaç duyduğunu düşünün ve mümkünse bu makinelerin yoğun saatlerin dışında kullanımını planlayın.

Basınçlı havayı optimize edin

Fabrikadaki günlük faaliyetleriniz dahi ciddi oranda enerji tüketiyorsa basınçlı hava sisteminize göz atmanızda fayda olabilir. Elektrik kullanılarak üretilen basınçlı hava, kompresörlerle birlikte enerji israfının yaratılmasında büyük rol oynar. Boşta çalışan bir kompresör bile tam yükün önemli bir oranını kullanabilir. Basınçlı hava sızıntıları da enerji tüketimi üzerinde büyük bir etki yaratabilir, bu nedenle basınçlı havadan etkilenen dağıtım boruları üzerinde düzenli sızıntı testleri yaptığınızdan emin olun. Bulduğunuz sızıntıları olabildiğince hızlı bir şekilde ortadan kaldırın.

Bir enerji yönetimi ekibi oluşturun

Enerji yönetiminden sorumlu özel bir ekibe sahip olmak, enerji tasarruf söz konusu olduğunda çok iyi bir iş çıkarabilir. Maliyet tasarrufu sağlayan girişimler yaratmanın kimin sorumluluğunda olduğunu netleştirdiğinizde, bir enerji yönetimi sürecini başlatmak daha kolay hale gelir. Böylece her departmandan bir temsilcinin bilgilerini sentezleyebilir ve maliyetleri düşük tutmak için yeni stratejiler geliştirebilirsiniz. Tesis genelinde enerji kullanımının izlenmesi, doğru kişilerle çok daha kolay olacaktır.

evh

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.