Festo Valf Adaları Daha Kaliteli Plak Üretilmesine Nasıl Yardımcı Oluyor?

0

Dijitalleşme ile birlikte müzik endüstrisi hızlı bir değişim içinde olsa da plak kayıtları müzik severler için hala vazgeçilmezliğini koruyor. Özellikle geçmiş döneme ait nadide eserler, plaklarla korunurken, daha berrak ve kaliteli ses isteyenlerin ilk tercihi müzik plakları oluyor. Almanya merkezli Optimal Media 30 yılı aşkın köklü geçmişi ile Dünya’nın önde gelen plak üreticilerinden biridir. Şirket son projesinde Festo valf adalarını kullanarak, rekor sayıda plak üretmeyi başardı.

7/24 çalışan bu sistemde her 25 saniyede 1 plak üretilebiliyor.

Sistem nasıl işliyor?

Gerçek presleme işlemi başlamadan önce, bir çalışan, iki pres kalıbındaki tozu ve kiri temizlemek için bir parlatma bezi kullanır ve bunları makineye üstten ve alttan yerleştirir. Daha sonra kaydın temel malzemesi olan PVC granülü, bir vakum hattı aracılığıyla bir ekstrüdere beslenir. Ekstrüder, ısıtılmış bir vidaya sahiptir. Bu sistem sürtünme, basınç ve ısı kullanarak iki kalıp arasına yerleştirilen bir tabakadan meydana gelir.

Bir sonraki adımda, kalıp buharla ısıtılır ve ham madde yaklaşık 200 kg/cm2’lik bir basınçta ve yaklaşık 130°C’lik bir sıcaklıkta preslenir. Bunu, suyun kalıpları soğutduğu kısa bir soğutma aşaması izler. Son olarak, bir kesme bıçağı fazla malzemeyi ayırır ve bir taşıma kolu, kaydı ağırlığına bağlı olarak beş saate kadar soğuması gereken bir mile yerleştirir. Bu arada, ekstrüder başka bir plaka üretir ve süreç yeniden başlar.

Her presleme işleminden sonra, bir çalışan sonucu kontrol eder. Her 200. kayıt da dinlenir ve gerekirse mikroskop altında incelenir.
Her presleme işleminden sonra, bir çalışan sonucu kontrol eder. Her 200. kayıt da dinlenir ve gerekirse mikroskop altında incelenir.

Güvenilir makineler üretmek için Festo kalitesi

Vinil üretimi teknik olarak çok zahmetlidir. Her döngü aynı olmalıdır; ancak bu benzersiz proses buhar, su, vakum ve plakanın sıcaklığı gibi birçok parametreye bağlıdır. Bu ana parametrelerden sadece biri minimum düzeyde değişirse, disk kullanılamayacaktır. Bu durum otomatik preslerin güvenilir şekilde çalışmasını daha da önemli hale getirir. Bunu gerçekleştirmek, eski makinelerde büyük bir zorluk olabilir. Solenoid valfler genellikle standart olarak monte edilir ve tümü ayrı ayrı kontrol edilir. Optimal Media bu nedenle tüm otomatik makinelerini Festo teknolojisiyle yeniledi. Fieldbus bağlantılı MPA-L valf adaları preslerin tüm vakum ve pnömatik bileşenlerini kontrol eder. Böylece sadece güvenilir makineler üretilmekle kalınmaz, verimli sistemlerde oluşturulur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.