Festo ve Siemens, Çoklu Taşıyıcı Sistemi (Multi-Carrier-System) Uygulaması

0

Siemens ve Festo, kısa döngülü uygulamalara yönelik esnek ve verimli yüksek performanslı çözümler sunmak için tasarlanmış yenilikçi lineer motor sürücü ve kontrol konsepti sunuyor. Siemens ve Festo’nun Çoklu Taşıyıcı Sistemi (MCS®), Rexroth TS 2plus transfer sistemine entegre edildi ve böylece modüler MCS, Bosch Rexroth’un standardize edilmiş ünitelere dayanan çok fonksiyonlu yapı-blok sistemine eklendi. Mevcut sistemlerin avantajları bir araya getirildiği için kullanıcılar, kendi proseslerinde maksimum esneklik elde etmek için bunları neredeyse istedikleri her şekilde birleştirebiliyor. Bu, örneğin montaj teknolojisinde yeni olanaklara yol açıyor.

Çoklu Taşıyıcı Sistemi, taşıyıcıların birbirlerinden bağımsız olarak MCS yolu üzerinde hızlanmalarını, hareket etmelerini ve hassas şekilde konumlandırılmalarını mümkün kılıyor. Bu sayede hem farklı ürün formatları bir tek üretim hattında üretilebiliyor, hem de aynı zaman içerisinde çok daha kısa döngü süreleri ve daha yüksek üretim hacimleri elde edilebiliyor. Taşıyıcılar, kesintisiz yükleme ve boşaltma ile düzgün şekilde bir sistemden diğerine hareket ediyor. Aynı zamanda mevcut tesis lojistiği sistemlerine de entegre edilebiliyorlar.

Festo’nun lineer motorları, Çoklu Taşıyıcı Sistemi için teknik temel teşkil ediyor. Bu sayede 50 kilograma kadar ağırlığa sahip ürünlerin direkt taşınması için serbest ve dinamik hareket ve aynı zamanda hassas konumlandırma sağlıyor. Siemens’in bütünsel mühendisliği ve Simotion ve Simatic tarafından sağlanan entegre hareket kontrolü fonksiyonu sayesinde, hareket hassas şekilde kontrol edilebiliyor ve bir tek sistem içerisinde farklı makine modülleri koordine edilebiliyor.

Kinematik verisi daima dijital formatta mevcut olduğundan, Çoklu Taşıyıcı Sistemi, endüstriye veya şirket büyüklüğüne bakmaksızın bir dijital dönüşüm sürecinin parçası olarak sorunsuz bir şekilde entegre edilebilir. Bu veriler, doğrudan kontrolörü programlamak için kullanılabilir ve örneğin, işletmeye alma süresini kısaltır.

Rexroth TS 2plus transfer sistemi, taşıyıcıları taşımak için tasarlanmıştır. Komple bir sistem yaratmak için esnek şekilde birleştirilebilen standartlaştırılmış yapı taşları içerir. Modüler tasarım, üreticilerin daha yüksek verimlilik için potansiyellerini makul bir maliyete kullanmalarını mümkün kılar. Komponentlerin tamamı özellikle sağlam bir tasarıma sahiptir ve daha yüksek operasyonel kararlılık sağlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.