Festo VEMD ile Örnek Uygulamalar

0

Gazları hassas bir şekilde karıştırmak veya dozajlamak, endüstride, makine imalatında veya gıda/ambalajlama sektöründe sıklıkla karşılaşılan bir uygulamadır. Oransal akış kontrol valfi VEMD, çok çeşitli uygulamalar için sunulan uygun maliyetli bir çözümdür. Bu yazımızda VEMD ile gerçekleştirebileceğiniz 3 uygulamaya bakalım.

Gıda Paketleme Uygulamaları

VEMD, gıda işleme endüstrisindeki uygulamalar için kullanılabilir. Örneğin dondurma makinelerinde dozajlama işlemlerinde hassas yapısı ile ürün kalitesini arttırır. Buz ile karıştırılan hava miktarı, buz kristallerinin oluşmasını önlemek için kritik öneme sahiptir. Adım kontrollü valflerin kontrolü, bazı durumlarda düzgün bir şekilde yüksek ürün kalitesi sağlamak için yeterince tutarlı olmadığı kanıtlanmıştır. Festo VEMD‘nin yüksek hassasiyet ve düşük maliyetlerinin mükemmel oranı gıda kalitesini en üst düzeye çıkartmanıza yardımcı olur.

Buz ile karıştırılan hava miktarı, buz kristallerinin önlenmesi için kritik öneme sahiptir.

Argon Kaynak Uygulamaları

Kaynak uygulamalarında toplama kaynağı ile malzeme katmanlar halinde uygulanır. Bu, metal veya plastik toz katmanından sonra katman uygulayan ve bunları kaynaştıran bir lazer yardımıyla yapılır. Bu katkı maddesi ile üretilen karmaşık bileşenler, tek ve yapışkan bir parça halinde üretilebilir. Bu durumda toz, argon kullanılarak taşınır. Tozun lazere dozajlanması sırasında,  ihtiyaç duyulan miktarda argon eklenir. VEMD, argon ile kullanılmak üzere yeniden kalibre edildiğinde bu görev için uygundur. Geleneksel kütle akış kontrolörlerinden önemli ölçüde daha düşük maliyetli olan bu çözümü seçerek, makine başına ciddi oranda maliyet tasarrufu elde edilebilir.

Argonun dozlanması: Metal veya plastik toz argon kullanılarak taşınır.

Mobil Oksijen Uygulamaları

VEMD, inert gazları ve oksijeni hassas bir şekilde 0 ila 20 ln/dakika akış hızlarında kapalı döngü şeklinde termal kütle akış kontrolörü sağlayabilir. Piezo teknolojisi sayesinde, mükemmel bir fiyat/performans oranında enerji verimliliği sağlar. Akış hızlarını kontrol etmek için darbe genişlik modülasyonü gerekli olmadığından, VEMD çalışma sırasında sessizdir. Kompakt kurulum boyutları, düşük ağırlığı ve düşük enerji tüketimi sayesinde, ilk uygulama örneğinde gösterildiği gibi mobil cihazlarda kullanım için idealdir. VEMD, oksijenin hassas bir şekilde dozajlanmasını ve hastanın solunumu için tam olarak doğru zamanda yapılmasını sağlayan hafif ve güvenli oksijen konsantratörlerinde kullanılır. Yine, en önemli kriterler sessiz çalışma, oksijene uygunluk, enerji verimliliği, düşük ağırlık ve hızlı yanıttır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.