Gıda Paketleme Endüstrisindeki 5 Dönüşüm Trendi

0

Gıda endüstrisinde, ambalaj sadece ürünü ve raf ömrünü korumak için değil, aynı zamanda müşterinin dikkatini çeken ve şirketin misyonunu ve markasını ileten tasarımlar sergilemek için de kullanılır. Bir yandan ambalajlama bu kadar önemli bir hale gelmişken, paketleme maliyetlerini düşürmek her tesis için önemli bir hal almıştır. Bu yazımızda gıda paketleme endüstrisindeki trendleri inceliyoruz.

Dijital Baskı

Dijital baskı,  fiziksel ürün ambalajı tasarlamanın ve görünümlerini düzenleyen grafiklerin oluşturulmasının arkasındaki temel mekanizmadır. Dijital baskının bugünün ambalaj dünyasının her parçasını etkilediğini söyleyebiliriz. Dijital baskı sayesinde paketleyicilerin kişiselleştirme ve özelleştirme seçeneklerinde dizgi gibi mekanik işlemlerden çok daha fazlasına izin verir. Ambalaj şirketlerinin çoğu geçtiğimiz on yıl içinde analogdan dijitale geçti. Ancak, bir fabrikayı tamamen yenilemek zaman alsada dijital trend bu yönde hızlı bir değişim geçiriyor. Hemen belirtelim, 2024 yılına kadar küresel dijital baskı ambalaj pazarının 28 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.

Kişiselleştirilmiş Baskı

Son yıllarda bazı gıda markalarının ambalajları kişiselleştirme yönünde adımlar attığını ve bunun da ülkemizde ciddi popülerlik kazandığını biliyoruz. İsminizin yazdığı bir içeçek ve yiyecek almak insanları heyecanlandırabiliyor. Öyleki pazarlamacıların %70’inin kişiselleştirmenin, müşterileri üzerinde aşırı güçlü bir etkiye sahip olduğuna inandığını biliyoruz. Bu da kişiselleştirilmiş üretimin önünü açan olguların başında geliyor. Üretim hatları da tüketiciden gelen bu isteğe göre revize ediliyor.

Şeffaflaşma

Ürün bilgilerini açık ve şeffaf bir şekilde sunmak, 2020 için bir diğer güçlü ambalaj endüstrisi trendidir. Bu eğilim tamamen güven ve dürüstlükle ilgilidir. Tüketicilerin bilgiye çok fazla erişimlerinin olduğu günümüz dünyasında kendilerini ürün seçimleri hakkında daha fazla bilgilendirmemizi istemektedir. Akıllı tüketicilerin ilgi listesinin başında ürün seçeneklerinin içerdikleri ve kullandıkları paketleme yöntemleri de yer almaktadır. Bir üretici ürünlerini içerik bilgilerini açık, özlü ve net bir şekilde paket üzerine yazdığında, şirketin marka güvenilirliği artar.

Esnek Malzemelerden Yapılmış Paketleme

Esnek ambalaj, büyük popülerlik kazanmaya devam eden bir trend ve bunun iyi bir nedeni var. Esnek ambalaj malzemelerindeki teknolojik ilerleme sayesinde aşağıdaki avantajlar ortaya çıkmıştır.

  • Saklamak daha kolaydır.
  • Raf ömrü uzundur.
  • Açmak daha uygundur.
  • Kapatmak veya tekrar kapatmak çok pratiktir.
  • Raf çekiciliği daha yüksektir.
  • Daha az malzeme kullanılır.
  • Maliyet ekonomisini geliştirmiştir.
  • Daha az ağırlığa sahiptir.
  • Daha iyi nakliye özelliklerine sahiptir.
  • E-ticaret için daha uygundur.

Akıllı Paketleme

Endüstri 4.0 ile birlikte birçok teknolojide artık üretim hatlarında yaygın bir şekilde kullanılıyor. Akıllı ambalajlar, arttırılmış gerçeklik teknolojisi, etiketleme sistemlerinin buluta aktarılması gibi teknolojiler hem maliyetleri azaltırken hem de tüketici ile aranızda bir bağ kurmanıza yardımcı olur. Örneğin paketleme sistemlerinize bir QR kod gömerek o ürünün hikayesini, nerede üretildiğini temizlik ve hijyen koşullarını anlatan bir hikayeyi üreticiye iletebilirsiniz. Üstelik akıllı paketleme üreticileri sahteciliğe karşı koruyan unsurların başında geliyor. İlaç endüstrisinde yıllarca kullanılan QR kod tekniği artık gıda paketlemede de yaygınlaşıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.