Iot (Nesnelerin İnterneti) Uygulamalarında Son Trendler Neler?

0

IoT (Nesnelerin İnterneti) son birkaç yıldır hızla artan dijitalleşmeyle beraber hayatımıza hızlı bir giriş yaptı. Sanılanın aksine IoT,  sadece endüstride değil, gıdadan, pazarlamaya kadar birçok alanda harika çözümler sunuyor. Bu yazımıda IoT uygulamalarındaki son trendlerden bahsedeceğiz.

Endüstride IoT uygulamaları kendine giderek daha fazla yer buluyor.

1-IoT 5G Teknolojisi ile Beraber Daha Da Genişliyor

Forrester araştırma şirketine göre bu yıl IoT uygulaması ve hizmeti veren firma sayısı tüm dünyada %85 oranında artarken, internete bağlı cihaz sayısı 3.6 milyarı geçti. Bu artıştaki önemli paylardan biri de 5G teknolojsi. 5G teknolojisi sayesinde çok hızlı bir şekilde artmaya devam eden veriler işlenebilir hale geliyor. 4G teknolojisinde gecikme dediğimiz Latency birçok uygulamada sorunlara neden oluyordu. 5G’de Latency sadece 1 milisaniye. 4G’de bu süre ise 50 milisaniye idi. 5G teknolojisinde indirme hızı da 0-50 Gbps’e kadar destekliyor.

2-Üretimde IoT Uygulamaları Vazgeçilmez Oluyor

Günümüzde üretim, hiç olmadığı kadar hızlı bir değişimin içinde. Endüstriyel IoT, fabrika ve üretim operasyonlarında çok iyi bir seviyede görünürlük ve izleme sağlarken, işletme kaynakları üzerinde kullanışlı kontrol imkanı sunuyor. IIoT teknolojileri, ERP ve MES gibi sistemlerin sınırlarını aşmasına engel olan boşlukları da hızlı bir biçimde doldurmaktadır. Elle veri girişine güvenme ve ayrıntılı bilgilerle çalışamama (gerçek zamanlı ekipman durum kayıtları, envanter kalemlerinin konumu, vb.) gibi sorunlar çok yakında zamanda tarih olacak. Üreticilere, saniyede ikincil bir üretim katmanı verisi sağlayan IIoT, işletmelere üretim sürecindeki verimliliği önemli ölçüde artırma olanağı sağlar. IBM’e göre üretim süreci optimizasyonu için IIoT içgörüsü kullanmanın, üretim hatlarında verimliliği %20’ye varan oranda arttırabileceği düşünülüyor.

Festo CPX-IoT gateway ile mekanik sistemlerinizi kolayca buluta aktarmanızı sağlar.

3-Siber Güvenlik Hiç Olmadığı Kadar Önemli

Kaspersky’a göre bu yılın ilk yarısında IoT cihazları 120.000’den fazla kötü yazılıma maruz kaldı. Bu durum aslında çok normal, çünkü hem adet hem de veri akışı çok hızlı bir şekilde artıyor. Bugün geldiğimiz noktada trafo merkezlerinden, veri merkezlerine kadar tüm işletmeler için siber güvenlik oldukça önemlidir. IoT uygulamalarında siber güvenlik uzun yıllar boyunca  en önemli sorunlardan biri olmaya devam edecek gibi görünüyor.

4-Yapay Zeka

Yapay zeka (AI) ve IoT teknolojisi birbiriyle oldukça yakından ilişkilidir. IoT, ürettiği çok büyük miktarda veri sayesinde işletmelere harika çözümler sunmaktdır. Endüstriyel bir ağda birbirleriyle konuşan yüzlerce veya binlerce makineniz varsa, oluşturulan veri dağlarının analizini yapmak, insan yeteneğini aşmaktadır. Verimlilik fırsatlarını gösterebilecek verilerde aykırı noktaları tespit etmek veya yaklaşmakta olan bir sorunun  uyarısını erken sağlamak için makine öğrenme algoritmalarının eğitimi, bir IoT ortamındaki AI’nın en önemli görevlerinden biridir.

IoT ağlarının boyutu ve karmaşıklığı arttıkça, AI ve makine öğrenimindeki yeni gelişmelere çok daha fazla bağımlı olunmaya başlanacaktır. AI ayrıca, otomatik tehdit algılama sistemleri sayesinde IoT sistemlerinin güvenliğini sağlamada büyük bir rol oynamaktadır.

5-Sis Bilişim (Edge Computing)

Bulut bilişim endüstriyel dönüşümün temel bir olgusu olsa da, yeni bir kavram olan sis bilişim, dijital dönüşümü hızlandırmak için Endüstriyel Nesnelerin İnterneti (IIoT) denkleminin önemli bir parçası haline geliyor.  Sis bilişim Edge Computing sayesinde, endüstriyel kuruluşlar çok miktarda  makine tabanlı veriyi, veri kaynağına daha yakın harekete geçirilebilir zekaya dönüştürebiliyor.  Sis bilişim sayesinde, gecikme olmadan gerçek zamanlı veri işleme de dahil olmak üzere veri akışı hızlandırılabilir. Akıllı uygulamaların ve cihazların yarattıkları gecikme süresini ortadan kaldırır ve verilere  anında yanıt vermeleri sağlanır. Bu durum örneğin fabrikanızda otonom hareket eden araçlar için oldukça kritiktir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.