IoT vs M2M | Farklılıklar Neler?

0

Dijitalleşme birçok alanda yeni kavramları ortaya çıkarıyor. Özellikle endüstri 4.0 ile birlikte giderek değişen ve dönüşüm otomasyon dünyası yeni terimlerle karşı karşıya. Bunlardan ikiside IoT Nesnelerin İnterneti ve M2M Makineler Arası İletişim. Zaman zaman birbirleri yerine kullanılan bu 2 teknik terim aslında birbirinden önemli derecede ayrışıyor. Bu yazımızda IoT ve M2M arasındaki temel farklılıklara daha yakından bakıyoruz.

Nesnelerin İnterneti için nesnelerin bir iletişim ortamı kullanarak birbirleriyle etkileşime girmesi olduğunu söyleyebiliriz. Genellikle her gün, işlevi için IoT cihazlarını kullanan bazı yeni cihazlar entegre edilmektedir. Bu cihazlar, internet üzerinden veri göndermek ve almak için çeşitli sensörler ve aktüatörler kullanır. IoT, cihazların internet olarak bilinen bir iletişim ortamı aracılığıyla veri paylaştığı bir ekosistemdir.

Evde, işte veya sokakta sürekli olarak IoT cihazlarıyla çevriliyiz. Tüm bilişim sistemi dünyasında muhtemelen en hızlı büyüyen fenomen olan Nesnelerin İnterneti, akıllı telefonlar, akıllı arabalar, akıllı kahve makineleri ve diğer akıllı cihazların sonsuz listesiyle günlük faaliyetlerimizde önemli bir yer ediniyor. Bu nedenle, bildiğimiz şekliyle IoT’yi ortaya çıkaran temel kavram olan Nesnelerin İnterneti ile Makineler Arası iletişim arasındaki farkları anlamak, bildiğimiz şekliyle IoT’nin ne olduğunu anlamada önemli bir unsur olacaktır.

Nesneler arası haberleşme ağ tabanlı teknolojilerin hızlı bir şekilde yayılması ile otomasyon teknolojilerinde çok etkin bir şekilde kullanılmaya başlandı.

M2M, genel olarak makineden makineye iletişim olarak bilinir. İki veya ikiden fazla makinenin kablolu veya kablosuz bir mekanizma kullanarak insan etkileşimi olmadan birbirleriyle iletişim kurduğu bir kavramdır. M2M, cihazların internet kullanmadan cihazlar arasında bağlantı kurmasına yardımcı olan bir teknolojidir. M2M haberleşmeleri, güvenlik,  izleme, üretim ve tesis yönetimi gibi çeşitli uygulamalar sunar.

Festo CPX otomasyon sistemleri için üstün bir IoT çözümüdür.

Bazı bilişim uzmanları da dahil olmak üzere birçok kişi, genellikle her iki terimi de eşanlamlı olarak ele alıp birbirinin yerine kullansa da, onları farklılaştıran temel bir özelliği tespit etmek gerekir. IoT’nin öncüsü olan M2M, insan müdahalesi olmadan iki veya daha fazla makine arasında bir etkileşim içerdiğinden, internet’in icadından önce bile telemetride standart teknoloji olarak on yıllar boyunca kullanılmıştır. Nesnelerin İnterneti fikri ise M2M’in temelleri üzerine evrilerek çok daha fazla işlevsellik sunmayı amaçlar. IoT, internet bağlantısını yalnızca aynı tür makinelerden oluşan bir filo arasında iletişimi sağlamak için değil, aynı zamanda farklı teknoloji yığınlarını birleştirmek ve farklı ortamlarda etkileşimi sağlamak amacıyla farklı cihazları ve sistemleri birleştirmek için kullanır.

Ölçek  IoT ve M2M arasındaki temel fark

Bugün geldiğimiz noktada ise M2M ile IoT uygulamaları arasındaki temel farkın ölçek olduğunu söyleyebiliriz. Tarihsel olarak konuşursak, M2M teknolojisi, 20. yüzyılın başlarında, M2M’nin sayısız uygulama bulduğu önemli bir endüstri alanı olan telemetrinin gelişimini ateşleyen iki yönlü radyo ağlarının icadına dayanmaktadır. 1990’larda GSM veri bağlantısının artmasıyla birlikte M2M, gelişiminde yeni bir aşamaya girdi ve yalnızca 21. yüzyılın ilk on yılında zirveye ulaştı. İnternet teknolojisinin 2010’ların başından bu yana geliştirdiği baş döndürücü hız, son zamanlarda M2M’yi, işin geleceği ve günlük yaşamımız hakkında düşünme biçimimizi şekillendiren birincil kavram olarak IoT’ye bırakmaya zorladı. Basitçe ifade etmek gerekirse, M2M tipik olarak kendi içinde oldukça kısıtlayıcı olan hücresel veya kablolu ağlar aracılığıyla sağlanan iletişime dayanırken, IoT daha etkili ve açık uçlu IP tabanlı ağlara yayılır.

IoT’nin büyük ölçüde M2M çözümlerinin sağladığı temellere dayandığı doğru olsa da, bireylerin, işletmelerin yaşamlarındaki ana inovasyon kaynaklarından biri olarak kurulduğundan beri bunları geliştirdiğini de eklemek gerekir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.