Makineleriniz Gerçekten de Emniyetli Çalışıyor mu?

0

Bir ekipman parçasının genel emniyetinin bir parçası olan fonksiyonel emniyet, basit ve karmaşık sistemlerin kaza riskini azaltır, böylece bir arıza durumunda bile emniyetli bir şekilde çalışırlar. Fonksiyonel emniyette amaç, personele, makinelere ve çevreye zarar verilmesini veya zarar görmesini önlemektir.

Risk Değerlendirmelerinin Yapılması

Makine emniyeti gereksinimlerini belirlemek için kanıtlanmış bir yöntem, bir risk değerlendirmesi yürütmektir. Bu değerlendirmeler, emniyetli makine tasarımına nasıl ulaşılacağını özetleyen ISO 12100’e göre koruyucu önlemleri şart koşar. Ayrıca, emniyet işlevlerinden sorumlu makine kontrol sistemlerinin parçaları için geçerli olan emniyet standardı olan ISO 13849’a göre işlevsel emniyet önlemlerinin uygulanmasını sağlar.

Risk analizi süreci, gerekli tüm bilgilerin derlenmesini, temel tehlikelerin tanımlanmasını ve ardından risk potansiyelinin tahmin edilmesini içerir. Daha sonra, risk tahmini temelinde, her bir tehlike için koruyucu önlemlerin gerekip gerekmediğine ilişkin kararlar alınmalıdır.

Daha fazla bilgi edinmek için lütfen fonksiyonel emniyet kılavuzumuzu indirin.

Pnömatik ve Elektrikli Bileşenler için Genel Emniyet İşlevleri

Genel emniyet işlevi, emniyetli bir makine durumuna ulaşmayı veya bunu korumayı içeren risk azaltma için koruyucu bir önlemdir. Bir örnek, operatörün tehlike bölgesinden ayrılmasıdır. Operatöre erişim sağlamak için tehlikeli sürücü hareketi durdurulur ve sürücü bakımı yapılır. Bu durumda, genel emniyet işlevi bir pasif koruyucu önlem, sensör (giriş), mantık (güvenlik röle ünitesi) ve valf kombinasyonundan (çıkış) oluşur.

Genel emniyet fonksiyonunun bir parçası olan emniyet alt fonksiyonları, emniyet fonksiyonundaki bir bileşen veya bileşen grubu tarafından gerçekleştirilir. Yaygın bir örnek olarak, bir vana veya motor kontrolörü gibi bir güç anahtarlama cihazının güç kaynağından ayrılmasıdır.

Örnek uygulama

Pnömatik ve elektrikli sürücü teknolojisindeki bazı güvenlik alt fonksiyonlarını aşağıdaki gibi tanımlayabiliriz.

Emniyetli Tork Kapatma (STO): Bu işlev, güç kaynağını pnömatik sürücüden ayırarak sürücünün tehlikeli bir kuvvet oluşturmasını engeller. Elektrik sistemlerinde STO işlevi, elektrik tahrikinde kuvvet oluşturan enerjiyi ve ayrıca sürücünün beklenmedik şekilde başlatılmasını da önler.

Emniyetli Durdurma 1 (SS1): Bu işlev, pnömatik sürücünün iki bölmesinin içindeki ve dışındaki hacimsel akış oranlarını azaltır veya bloke ederek sürücünün hareketini yavaşlatır ve sürücüyü durdurur. Sistem tanımlanan tolerans penceresine göre durursa, SS1 işlevi odalardaki basıncı düşürerek herhangi bir tehlikeli kuvvetini önler. Elektrikli sistemlerde, SS1 işlevi benzer şekilde elektrikli sürücüyü belirli sınırlar dahilinde durdurur.

Emniyetli Çalıştırma Durdurma (SOS): Bu işlev, pnömatik sürücülerin durma konumundan belirli bir miktarın üzerinde sapmasını önler. Ayrıca, sürücünün harici kuvvetlerin etkisine – örneğin değişken yüke – daha fazla önlem gerekmeksizin dayanmasını sağlayan basınçlı hava beslemesini sürdürür. Elektrik sistemlerinde SOS işlevi, elektrikli sürücüye enerji sağlayarak harici kuvvetlere dayanmasını sağlar.

Fonksiyonel emniyet mühendisliği, fabrika otomasyonu ve proses endüstrisi uygulamalarındaki en önemli gereksinimlerden biridir. Festo olarak işlevsel olarak emniyetli, uygun maliyetli mühendisliği olabildiğince kolay uygulamanızı sağlayan ürünler ve çözümler sunuyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.