OEE Toplam Ekipman Etkinliği | Verimliliğin Yeni Adı

0

Endüstri 4.0‘ın hayatımıza girişi ile birlikte, üretim hatlarında bir dizi değişiklikler ortaya çıkmaktadır. Bu zorluklar arasında yüksek veya düşük miktarda üretim, özelleştirilmiş ürünlere olan talebin artması, sıfır hatalı üretim ve karma model üretim hatları yer almaktadır. Sonuç olarak, bu zorluklar fabrikalarda yeni teknolojilerin ve kavramların ortaya çıkmasıyla sonuçlanan bir dizi değişikliği gündeme getirmiştir. Bunlardan biri de verimliliğin ve kalitenin en önemli kıstaslarından biri hale gelen OEE Toplam Ekipman Etkinliği‘dir.

İlginizi Çekebilir: Gıda ve Paketleme Sektöründe OEE’yi Geliştirme

OEE Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Endüstri 4.0 ile birlikte optimal üretim çok önemli olduğundan, Toplam Ekipman Etkinliği (OEE) imalat endüstrisinde kilit performans endeksi (KPI) olarak ortaya çıkmıştır. OEE, gerçekten verimli olan üretim süresinin yüzdesini ölçmektedir.

OEE= Kullanılabilir Zaman (Availibility) x Verimlilik (Productivity) x Kalite (Quality)

OEE sayesinde, üretim tesislerinin hedeflediği üretim otomasyonu kapsamında verimliliğinin en üst seviyede tutulması hedeflenmektedir.

Kullanılabilir Zaman

Kullanılabilir zaman, üretim yapan makinelerin üretim süresince ne kadar süre çalıştığını  hesaplamak için kullanılır. Bu hesaplama ile birlikte makinenin gün içinde izin verilen çalışma saatinin ne kadarında aktif olarak çalıştığı bulunur.

Verimlilik

En önemli kıstaslardan biri olan verimlilik, makinemizin belirlenen süre içerisindeki üretim miktarıyla maksimum üretim kapasitesi miktarına oranı hesaplanarak bulunur.

Kalite

Kalite ise, belirlenen süre içerisindeki üretilen hatasız parçaların hatalı parçalara oranıyla hesaplanır.

Gerçek şu ki, çoğu üretici firmanın OEE değerleri % 60’a yakın değerde. OEE kuruluşuna göre, OEE puanları % 45’ten daha düşük olan firmaların sayısı %85den fazla olanlardan çok daha fazla. Ancak önemli olan nokta sadece OEE değeri değil, bu değeri geliştirebilme yeteneğidir.

OEE Değerinizi Nasıl Artırırsınız?

-Kestirimci Bakım faaliyetlerini tesisiniz boyunca geliştirin.

-Makina kullanılabilirlik zamanını arttırabilmek için ağ alt yapısını geliştirme

-Yüksek öncelikli  cihazlarınızı endüstriyel nesnelerin interneti (IIoT) üzerindeki sensörlere bağlayın ve şu anda OEE performansının nasıl olduğunu anlatan canlı veriler toplayın. Gerçek zamanlı makine durum izlemesi, OEE’yi iyileştirmede önemli bir unsurdur.

-OEE’yi geliştirirken, metrik – makine kullanılabilirliğini, verim performansını ve çıktı kalitesini oluşturan değerlere dikkat etmek önemlidir. Örneğin, iş için kritik makinenizin planlı ve plansız duruş süresinin genel olarak üretim üzerindeki etkilerini biliyor musunuz? Makine çıktısı kalite standartlarından çıktığında, sorun aslında makinede mi oluyor, yoksa depolama, alma, tedarik veya satıcı yönetiminize geri mi dönüyor? Hatayı doğru noktada belirleyin.

-Çevresel koşullarınızı geliştirin.  Toz, duman, sıcaklık, nem, bina titreşimleri, hava akımları, ışık seviyeleri ve diğer koşullar, endüstriyel varlıklarınızı veya bunlara üretim hattında gelen malzeme ve bileşenleri etkileyebilir. Gerçek zamanlı durum izlemeniz, makine ortamındaki değişiklikleri ve eğilimleri takip etmek için genişletilebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.