OPC-UA Nedir? Endüstri 4.0’a Katkıları Nelerdir?

0

Opc Ua nedir sorusunun karşılığı çeşitli ara yüzlerle tanımlanmakta ve aktif olarak kullanılmaktadır. Özellikle haberleşme alanında sıklıkla değerlendirilen bu sistem belli başlı protokollere ve kullanım standartlarını içerir. Endüstriyel iletişimde üzerine eklenerek ve dijital desteği alarak son görünümünü almıştır. 20 yılı aşkın bir süredir hem onlarca farklı cihazda hem de makineler arasında iletişim kurulmasında aktif olarak kullanılmaktadır. OPC Ua, özellikle, makineler içindeki cihazların haberleşmesinde, makineler arası veri alışverişinde ve makineler ile bilişim sistemleri ve OT’yi bir araya getiren sistemler arasındaki iletişim için oldukça önemlidir.

Piyasa içerisinde en çok kullanılan sistemlerin başında klasik OPC UA sistemleri yer almaktadır. Özellikle makine mühendisleri tarafından üretilmiş olan geliştirme kartları ile desteklendiği takdirde birçok farklı sektörde aynı işlevsel ölçekleri yerine getirerek kullanılabilir. Oldukça basit yazılımlarla desteklenen bir program olduğu için ekstra bir uzmanlık gerektirmeden de değerlendirilebilir. En çok kullanıldığı alanların başında ise imalat sektörü geliyor.

Aşağıdaki videoda 2017 yılında Nürnberg SPC IPC fuarında OPC-UA teknolojisinden de faydalanarak sunduğumuz Holo-Lens uygulamamızı izleyebilirsiniz.

Makineler arası iletişimi ve denetimi yüksek düzeyde sağlayan OPC Ua Endüstri 4.0 adı verilen yenilikçi gelişme ile beraber birçok farklı sektörde de kullanılmaya başlanmıştır. Bu sektörlerin başında otomotiv sektörü gelmektedir. Ek olarak petrol ve doğal gizi enerji kaynaklı yapılarda ve makinelerde de teknoloji desteği ile birlikte üretime entegre edilmektedir. Bina otomasyonlarında da destekleyici bir yapıya sahip olduğu için tercih ediliyor. Dijital devrim standartlarının başında yer alan OPC UA son beş yıl içerisinde artan bir rağbet oranıyla ambalaj ve içecek sektöründe de kendine yer edinmiştir.

FESTO CPX terminalleri OPC-UA gömülü olarak gelmektedir.

 Neden OPC-UA?

OPC UA’nın yaygın ve etkin olarak kullanılması ile birlikte makineler arasındaki iletişim çok daha hızlı ve hatasız olarak yapılmaktadır. Aynı zamanda çeşitli üretim safhalarında denetim amacıyla kullanılan bu alt yapı söz konusu üretimlerin çok daha hızlı ve kontrollü bir şekilde gerçekleşmesini sağlıyor. ”Denetlenebilirlik” açısından üretim tesislerinin taleplerini büyük oranda karşılayan bu sistem hem pratik hem de esnek bir yapıya sahiptir. Üreticiden bağımsızlık ilkesinin yanı sıra son derece de güvenli bir yapıya sahiptir. Semantik veri ve standardizasyon işlevleri de son derece yerinde olan bu sistem bilgilerin modellenmesi ve diğer üretimlerde standart bir şekilde uygulanmasını da olanaklı hale getirmiştir. Aşağıdaki videoda OPC UA Foundation tarafından hazırlanan “Bir Dakika’da OPC UA Nedir” videosunu izleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.