Pnömatik Hortumlar Plansız Duruşlara Neden Olmasın!

0

Pnömatik hortumlar makine tasarımında çoğu zaman pek önemsenmezler. Ancak sahada yaşadığımız tecrübeler birçok tesisin hortum kaynaklı plansız duruşlar yaşadığını gösteriyor. Üstelik hortum kaynaklı arızaların nedenini bulmak çoğu zaman oldukça vakit alıyor. Peki pnömatik hortumlarda başlıca arıza nedenleri neler olabilir, yeni yazımızda inceliyoruz.

Öncelikle doğru hortumu seçmeden önce hortumun çalışacağı çevresel koşulları gözden geçirmek gerekir. Örneğin kaynak makinesinin hemen yanında çalışacak bir hortum kaynak proseslerinin etkilerine karşı dayanıklı olmalıdır. Aksi halde plansız bir duruş kaçınılmaz olacaktır. Hortum arızalarında müşteri şikayetlerinin %90’ı çevresel koşullardır. Fiziksel darbeler, kimyasallara maruz kalmak veya mikrobiyal etkiler hortum arızalarına neden olmaktadır. Özetle çevresel etkilerin zararları öngörülemediği için üretim kaybı ve plansız duruşlar yaşanmaktadır.

UV Işınları

UV enerjisi, serbest radikaller oluşturan bir süreç olan plastiklerdeki fotonları uyarır. İçinde
oksijen varlığında, bu serbest radikaller, oksijen hidroperoksitlere neden olur. Yapısı zayıflayan hortumların yapısı bozulur ve fotooksidasyon adı verilen bir süreç ile karşılaşılır. Fotooksidasyon ayrıca, hortum yüzeyinde bir renk kaymasına neden olabilir. Örneğin makinenizin yerini değiştirdiğiniz ve pencere kenarına getirdiniz. Pencereden gelen UV ışını hortumda bozulmaya neden olabilir. Bu nedenle makinenin çalışacağı çevre koşulları çok dikkatlice değerlendirilmelidir.

Hidroliz

UV ışınlarına ek olarak, su ve nem kaynakları hortumlar için çevresel hasarın olası nedenlerinden biridir. Genel olarak ester bazlı hortumlar, hortumların bozulmasına neden olan hidroliz reaksiyonlarına karşı hassastır. Eter bazlı ürünler, özellikle nemli ortamlarda daha fazla hidrolitik stabilite sunar. Bu yüzden hortum seçerken hangi polimerin hangi kimyasala karşı dayanıklı olduğunun bilinmesi önemlidir.

Malzeme Sonuç Tanımlama
PUN Orta dereceli performans Hortum dış ortamda çalıştığında hidroliz uzun vadede zarar verebilir
PUN-H İyi performans Teknik özelliklerde önemli bir değişiklik yok.
Yüksek hidroliz direnci.
PLN Üstün performans Teknik özelliklerde önemli bir değişiklik yok.
Yüksek hidroliz ve kimyasal direnç (örn. Asit yağmuru).

 

Sıcaklık ve Basınç

Isı, basit sürtünme dahil olmak üzere çeşitli nedenlerden ötürü oluşabilir. Üstelik sıcaklıkla beraber basınç söz konusu olduğunda, hortumun normal aralığını aşabilecek çalışma koşullarını dikkate almak önemlidir. Örneğin regülatörün bozulması ile yüksek basınca maruz kalan bir hortum basınç nedeni ile zarar görebilir.

Aşındırıcılar ve Kimyasallar

Asitler ve bazlar bir tüpün polimerindeki kimyasal reaksiyonları tetikleyerek moleküler
yapının bölünmesi ve radyal çatlaklara neden olması. Bu yapısal deformasyonu önlemek için, kimyasal maddelere dayanabilecek bir polimer seçmek önemlidir. Özellikle ürününüz gıda paketleme veya ilaç endüstrisinde kullanılacaksa hortumun maruz kalabileceği kimyasallar iyi bilinmelidir.

Mikrobiyal Bozulma

Yiyecek ve içecek endüstrisi dışında, birçok makine tasarımcısı boru yüzeyinde biriken mikropların tehlikeleri hakkında çok az bilgiye sahiptir. Ama mikroorganizmalar, bakteri ve mantar gibi etmenler, borulara dolaylı olarak zarar verebilir. Bu mikroorganizmalar

• Asit saldırıları
• Plastikleştiricilerin enzimatik parçalanması
• Plastiğin içerdiği su seviyesinde artış (hidroliz)
• Doğrudan mikrobiyal bozunma

neden olarak hortumun arızalanmasına neden olabilir.

Mikrobiyal hasara bir örnek. Sıklıkla, küçük, dallı yan çatlaklarla çapraz çatlaklar son ise makroskopik olarak görünür hale gelecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.