Pnömatik Sistemlerde Piezo Valf Teknolojisinin Faydaları

0

Geleneksel solenoid valflerle karşılaştırıldığında, piezo valfler hafif, hassas ve enerji tasarrufludur. Bu avantajlar, yarı iletken üretiminden laboratuvar otomasyonuna kadar birçok kritik uygulama için onları ideal kılar. Fakat piezo valfler tam olarak nasıl çalışır ve onları diğer valf teknolojilerinden üstün kılan nedir? Gelin hep birlikte bu yazımızda bakalım.

Piezoelektrik etki, belirli malzemelerin uygulanan mekanik gerilime yanıt olarak bir elektrik yükü üretme yeteneğidir. Piezoelektrik kelimesi, sıkmak veya bastırmak anlamına gelen Yunanca piezein’den ve Yunanca “itme” anlamına gelen piezodan türetilmiştir. Piezoelektrik etkisi, sesin üretilmesi ve algılanması, yüksek gerilim üretimi, elektronik frekans üretimi, mikro teraziler ve optik düzeneklere ultra ince odaklamayı içeren birçok uygulamada çok kullanışlıdır

Pnömatik valfler tipik olarak bükücü aktüatörlere entegre edilir. Bu durumda, vananın performansı elektrik alanın gücüne bağlıdır. Güç ne kadar büyükse, performans o kadar iyi olur ve bunun tersi de yine geçerlidir. Kapasitif prensipleri sayesinde, piezo valfler, aktif bir durumu sürdürmek için neredeyse hiç enerjiye ihtiyaç duymaz ve zararlı ısı oluşumunu ortadan kaldırır.

Piezo Valf Teknolojisinin Faydaları

Emniyet: Piezo vanalar, bir arıza durumunda kıvılcım oluşturmaz ve yanıcı patlayıcı ortamlar için uygundur.

Hız: Bir mikro saniyeden daha az anahtarlama hızlarına ulaşırlar. Bu da onları kapalı döngü kontrol sistemleri için mükemmel kılar.

Hafif: Piezo valfler plastik bir muhafaza içinde gelir ve demir veya bakır gibi ağır malzemeler kullanmaya gerek kalmaz.

Uzun servis ömrü: Bu valfler, sürtünme ve aşınmaya maruz kalan parçaların sayısını en aza indiren katı hal çalışma prensibini benimserler ,. Sonuç olarak, piezo valfler çok sayıda çalışma döngüsü sizlere sunar.

Piezo vanaya bir örnek, Festo VEMR iki yollu vanadır. Basınç ve akış oranlarını belirleyen değiştirilebilir bir yuva parçası sayesinde, bu ürün birçok kritik uygulama için uygundur. Örneğin oksijen tedavisi cihazlarında VEMR, oksijen beslemesini ve ölçümü yakından kontrol eder.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.