Pnömatik Sistemlerinin Kullanım Yerleri Sınırsız Demiş miydik? Pnömatik Fitnes!

0

Fitnes piyasası büyüyor. Eğitim merkezleri hızlı bir şekilde çoğalıyor. Çok sayıda fitnes ekipmanı üreticisi olsa da sadece birkaçı eklem ve kaslar üzerinde nazik pnömatik destekli ekipman üretiyor. Bu teknolojinin öncülerinden biri olan Finli HUR şirketi Festo silindirlerini ve ön montaj modüllerini kullanıyor.

Nazik, düzgün hareket ve direnç sağlayan bacak presler, omuz presler veya çoklu spor aletleri gibi kas gücüne adapte olabilen egzersiz ekipmanları, özellikle yaşlı insanlarda kaza ve ameliyatlardan sonra rehabilitasyon için tercih edilen fitnes ekipmanlarıdır. Bir dirence karşı çalışırken kasın doğal hareketini ayarlamak ve taklit etmek kolaydır. Festo pnömatik ürünlerinin HUR’un egzersiz aletlerinde kullanımı, herhangi bir eylemsizlik etkisi olmaksızın bu nazik hareketlere izin veriyor. Basınçlı hava, hareketin hızına bakmaksızın ekipmandaki direncin daima kasların güç çıkışına mükemmel şekilde adapte edilebilmesini sağlıyor. HUR; fizyoterapide, rehabilitasyonda, kliniklerde, huzur evlerinde, fitnes salonlarında, otellerde veya şirket içi spor salonlarında kullanım için müşterilerine özel ekipman çözümleri sunuyor.

Basınçlı hava sayesinde egzersiz ekipmanının direnci daima kasların çıkış gücüne mükemmel şekilde adapte olur.

HUR adı Helsinki Üniversite Araştırması anlamına gelir. Şirket kurucuları tarafından geliştirilen egzersiz ekipmanı gerçek bilimsel bulgulara dayanmaktadır. Şirket, bu sisteme Natural Transmission adını vermiştir. Bu, dünya genelinde sayısız üniversiteden biyomekanik uzmanlarının dahil olduğu bilimsel esaslı ürün geliştirmenin sonucudur.

Eylemsizlik etkisinden kaçınma

Özelleştirilmiş ön montajlar: Komple modül olarak tedarik edilir ve pnömatik sürücüleri güvenilir şekilde kontrol ederler.

Etkili ekipman temelli egzersizde, güç çıkışı doğal insan davranışıyla uyumlu olarak değişir. Ağırlık levhalarıyla yapılan geleneksel egzersiz ekipmanı, bunu eksantrik kamlar kullanarak yapmaya çalışır. Hareketin başlangıcında ve sonunda ağırlığı hızlandırmak veya yavaşlatmak için ilave güç uygulanmalıdır. Ağırlıklar ne kadar hızlı hareket ederse bu etki o kadar belirgindir. Bu nedenle ağırlık egzersiz ekipmanındaki güç çıkışı, egzersiz sırasında performans düzeyinin bir fonksiyonu olarak değişir. Özellikle atalet kaslardaki yükü bozduğunda yapılan hızlı hareketlerde optimum egzersiz etkisinden daha azdır. Bunun eklemler üzerinde olumsuz bir etkisi vardır.

 

Ağırlık levhalarının yerini pnömatik devreler aldı.  Hızlı hareketler ve kısa yanıt süreleri, sporda ve günlük hayatta çok önemlidir. Bu nedenle şirket ağırlık levhaları yerine pnömatik devre kullanmaktadır. Sonuç: Sıfır eylemsizlik. Bu, özellikle rehabilitasyon hastaları ve yaşlılar için belirleyici öneme sahip avantajlar sunmaktadır. Direnci 0’a yakın bir değerle başlatmak ve 100 g veya 1 kg’lık adımlarla artırmak, bu insan grubunun hızlı bir şekilde görülür başarılar elde etmesine yardımcı oluyor. Onları egzersizi kalıcı olarak günlük hayatlarına dahil etmeleri yönünde motive ediyor.

Ön montaj modülünün ve standartlara dayanan silindirin avantajları

Ekipmanlara bağlı olarak, Festo’nun düşük sürtünmeli ve dolayısıyla düşük gürültülü altı adet standartlara dayanan DSBC silindiri kullanılıyor. Kokkolo HUR Tesis Müdürü Markus Högnas, “Biz bunu özel bir yatak kapağı kullanarak sağladık,” diyor. Silindirler, VUVG valfler kullanılarak etkinleştiriliyor. Festo, bunları fitnes ekipmanı üreticisine ön montaj modülleri olarak basınç sensörleri ve basınç regülatörleriyle birlikte temin ediyor. Silindirlerin direnci, hassas ve uzun süreli egzersiz sağlamak için düşük sürtünmeye sahiptir. Silindirler, 10 milyon çevrim üzerinden test edilmiştir ve fark edilebilir herhangi bir aşınma belirtisi görülmemiştir. Tüm pnömatik komponentler ISO ve VDMA standartlarına uygundur.

Markus Högnas, “Standartlara dayanan endüstriyel parçalar kullanmak daha pahalı olabilir, fakat yedek parçaları dünyanın her yerinde kısa süre içerisinde ve makul bir fiyata bulmanızı garanti eder,” diyor. Bu 2.500 adet egzersiz ekipmanının %90’ını ihraç eden HUR için özellikle önemlidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.