Robot ve Montaj Hatlarında Pnömatik Gripperların Avantajları

0

Gripper yani tutucular bir nesneyi taşıma veya sabitleme amacı ile kullanılan araçlardır. Son yıllarda robotlu otomasyonun daha fazla fabrikalarda yer alması ve montaj hatlarının giderek daha az insana ihtiyaç duyması nedeni ile gripperların doğru seçimi ve tasarımı otomasyon sistemlerinin verimliliğini doğrudan etkiler hale geldi. Bu yazımızda sizlere pnömatik gripperların avantajlarından bahsedeceğiz.

Her şeyden önce bugün fabrikalar onlarca malzemeyi tek bir üretim hattında çıkarabilmekte. Bu nedenle tutucunuzun birçok farklı şekle sahip ürünleri tutabilmesi gerekir. Dahası pnömatik gripperlar daha hızlı cevap süresine sahip oldukları için farklı malzemelere sahip robot veya montaj hatlarında ilk tercih edilmesi gerekendir.

Pnömatik tutucular çok geniş bir kapsamda hemen her nesneyi tutabilirler.

Bir diğer önemli nokta ise pnömatik tutucuların, sıkma kuvvetlerinin hava sayesinde çok daha kolay ayarlanabilmesi ve bu tutucuların düşük ağırlık oranı ile yüksek hızlı montaj hatlarında çok iyi sonuç vermesidir. Üstüne üstlük, basınçlı hava birçok fabrikada alt yapısı hazır olan bir sistemdir. Pnömatik tutucular bu sistemlere kolayca entegre edilebilir.

Festo Flexshape Gripper ile Tanışın

Bukelemundan ilham alarak tasarladığımız Flexshape Gripper, çok çeşitli nesneleri forma uygun bir şekilde tutmak için kullanır. Elastik silikon kapağını kullanarak, tek bir kavrama işleminde birçok nesneyi bile alabilir ve manuel bir dönüştürme gerekmeden bunları bir araya koyabilir. Tutulması istenen yüzeye temas ettikten sonra vakum yardımıyla gripper hem daha çok yüzeye temas eder hem de nesne ile gripper arasında hava olmadığı için mükemmel bir temas sağlanır. Bu sayede sadece belirli geometriye sahip nesneler değil çok çeşitli geometriye sahip nesneler tutucumuz tarafından kavranır ve sağlam bir şekilde tutulur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.