Selenoid Valf Fiyatı

Selenoid Valflar, elektromekanik vana olarak da ifade edilebilir. Daha çok endüstriyel otomasyon sistemlerinin vazgeçilmezleri arasında bulunmakla birlikte Selenoid Valflar hakkında merak edilen pek çok şey vardır. Özellikle sistemin nasıl çalıştığı, iç yapısı ve kullanım alanları merak konuları arasında yer alır. Basit bir ifade ile selenoid valflar için elektrik enerjisi ile çalıştığını söylemek mümkündür. Elektromanyetik vana niteliği taşıyan valflar, hava, gaz, yağ ve buhar gibi akışkanların geçişini denetim altında tutar. Sistemin yapısı gereği elektromıknatıs denetime sahiptir.

Festo vana VUVG serisi

 Selenoid Valfın Çalışma Sistemi Nasıldır?

Elektromıknatısın bobinleri düşük ya da yüksek akımda olduğu gibi doğru/ alternatif akımda da çalışabilir. Sistemin farklı anma değerleri bulunur.

Selenoid valfın içinde bulunan bobine elektriksel akım uygulanır. Bu akım pistonu hareket ettirmeye yarar. Verilen bu elektriksel sinyalin selenoid tarafından algılandığında akışkan giriş kanalı tarafından çıkışa doğru iteklenir. Verilmiş olan elektrik sinyalinin kesilmesi halinde ise akışkanın geçişi de durdurulmuş olur. Böylece vana eski haline döner.

Bobinin içerisinde elektrik akımının hareket etmesi ile birlikte elektromıknatıs devreye girer. Pistonun yukarıya ya da aşağıya hareket etmesini ise bobinin kullanım durumu belirler. Akışkanın yolu bu sistem sayesinde açılmış olur.

Selenoid Valfın Kullanım Alanları Nelerdir?

Selonoid valfın günümüzde kullanım alanları bizler fark etmesek de aslında oldukça geniştir.

*Bulaşık/ çamaşır makinelerinin su alıp, su boşaltma işlemlerinde

*Bahçe sulama sistemleri içerisinde

*Merkezi ısıtmalarda ve otomatik musluk sistemlerinde

Selenoid valf aslında sıcak suyun hareketini de denetler. Bu açıdan bir nevi termostat görevi de üstlendiğini söylemek mümkündür. Günlük hayatta olduğu gibi endüstriyel alanda da kullanım alanının fazla olduğunu görmek mümkündür.

Festo Selenoid Valflerin Özellikleri

-Vakum ve düşük basınç uygulamalarında kullaılabilir

-Bağlantı rayı üzerinden harici pilot hava beslemesi sayesinde kolay monte edilebilir ve bakımı yapılabilir

-Dünya çapında hızlı teslimat sadece 24 saat içerisinde

-Zorlu ortam koşullarından etkilenmez

-Bakım gerektirmeyen yapı, uzun servis ömrü

-Ürünler Festo’nun özel EMC laboratuvarlarından EMC testlerine tabi tutulur

Endüstriyel açıdan hayatı kolaylaştıran selenoid valf fiyatı bakımından da çeşitlilik gösterir. Ürünün kullanım alanının farklı olması dolayısıyla çeşitleri de değişiklik gösterir. Bu açıdan fiyat farkının oluşması da doğaldır. İhtiyaca cevap verecek sistemin özelliğine göre fiyat araştırması yapmak daha doğru olacaktır. Böylece fiyat açısından daha şeffaf bir değerlendirme yapmak söz konusu olabilir. Piyasada aynı özelliklere sahip ürünler açısından fiyatlar da hemen hemen aynı düzeyde belirlenmektedir.