Servo Motor Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

0
Servo motor ve sürücü arasındaki bağlantı

Servo motorlar endüstriyel otomasyonda hareket kontrolü için kullanılan ürünlerdir. Servo motorlar, kapalı çevrim çalıştıkları için sistemleri optimize ederek, bizlere hataları sürekli bildirirler. Servo motor, bir diğer özelliği ise yüksek hızda ve tork da çalışabildikleri için birçok uygulamada kullanılabilirler. Bunun yanında düşük atalete sahip olmaları nedeni ile, dinamik sistemlerde başarılıdırlar. Servo motorlar, geri beslemede yaygın olarak olarak enkoder kullanırlar. Frenli ve frensiz olarak mevcuttur. Eğer titreşimli bir ortamda motoru kullanacaksanınız, enkoder yerine resolver kullanabilirsiniz. Bu yazımızda servo motor seçerken, dikkat edilmesi gereken konu başlıklarını inceliyoruz. Eğer ilginizi çekerse, servo sürücüler ve uygulama alanları konulu yazımızı bu linkten okuyabilirsiniz.

Doğru uygulama için doğru servo motor seçimi büyük önem taşır.

Güç, Tork ve Hız

Bir uygulama için öncelikle dikkat edilmesi gereken servo motorun boyutlandırılmasıdır. Çünkü uygulama için en önemli formüller hız ve tork esasen motorun boyutunu oluşturur. İşte bunun için de yükün ağırlığı, döngünün mesafesi ve hızı, hareketler arası dinlenme, soğuma süreleri göz önünde bulundurulmalıdır. Bu aşamadan sonra ise, motorun gerekli olan maksimum torkunu, sürekli torkunu ve hızını belirlemek, hangi motorun doğru olduğunu önemli ölçüde daraltır. Bir servo motor seçerken tork ve hız beraber düşünülmelidir. Tork eğrileri, göreceli tork ve hızın aynı anda, sürekli veya aralıklı olarak ne zaman sürdürülebileceğini ortaya çıkarır.

Sürekli tork

Kök ortalama kare (RMS) torku olarak da bilinen sürekli tork, tam bir döngü sırasında zaman ağırlıklı bir tork ortalamasıdır; gerekli hızı koruyabilmek için bunun tork eğrisinin sürekli bölgesine düşmesi gerekir.

Maksimum tork

Maksimum tork, döngü boyunca herhangi bir noktada gereken en yüksek torktur. İdeal olarak, maksimum tork, tork eğrisinin aralıklı bölgesindedir, çünkü sürdürülebilir değildir. Uygulamanın gerektirdiği en yüksek tork motorun sürekli bölgesine düşerse, büyük olasılıkla aşırı büyüktür.

Hız

Bir servo motor seçerken yükün ağırlığı kadar önemli olan hızın, tipik olarak RPM’lerde, bunun gerekli olacağını bilir. Genel olarak, belirli bir motorun dönüş hızı ne kadar yüksek olursa, olası tork o kadar düşük olur.

Motor seçiminde hız, tork ve güç seçimi büyük bir titizlikle yapılmalıdır.

Enkoder Çözünürlüğü

Servo motor enkoderinin bir turda ürettiği darbe veya sinyal sayısı enkoderin çözünürlüğünü bize verir. Enkoder, geri beslemesi dijital olarak bize aktardığı için, çözünürlüğün yüksek olması motor milini daha hassas olarak kontrol edebilmemiz anlamına gelir. Bu nedenle uygulamanızda ne hassasiyetle kontrol istediğinizi belirlemeniz doğru enkoderi de seçmenize yardımcı olacaktır.

Boyutlar

Servo motorun boyutu bir diğer önemli hassas kriterdir. Motorun mekanik özellikleri, işçilik, nakliye, montaj maliyetlerini doğrudan etkileyecektir. Unutmayın daha küçük bir motor daha küçük pano anlamına gelmektedir.

Servo motor ve sürücünün kompakt boyutları size işçilik ve montaj maliyetlerinde avantaj kazandırır.

Çevresel Koşullar

Servo motorlar için ortam sıcaklığı önemli bir kriterdir. Ortam sıcaklığı ne kadar yüksek olursa, mümkün olan sürekli tork da o kadar düşük olur. Yüksek ortam sıcaklığı ve / veya sürekli tork gereksinimlerinin olduğu bir ortamda ürünün çalışma sıcaklığı muhakkak göz önünde bulundurulmalıdır. Eğer ürün titreşim ve kavitasyona maruz kalacak ortamlarda kullanılacaka bu durum üreticiye bildirilmeli ve uygun ürün seçimi gerçekleşmelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.