Siber Saldırılar Otomasyonu Nasıl Değiştirecek?

0

Dijitalleşme, endüstri 4.0, IIoT ve bağlı cihaz sayısındaki artış endüstriyel otomasyon ve kontrol sistemlerini siber saldırılara karşı açık hale getiriyor. Üstelik yaşanılan küresel salgın neticesinde yaşanan uzaktan erişim ve dijitalleşme siber güvenliği yeniden düşünmemizi ve tasarlamamızı sağladı. Peki siber güvenlik önlemleri otomasyonu nasıl değiştirebilir?

Endüstriyel Nesnelerin İnterneti (IIoT), fabrikalara yapay zeka, bulut bilişim ve robotik alanında birçok fırsat sunuyor. Siber-fiziksel sistemler artık operasyonel sistemler ve bilgi sistemleri de dahil olmak üzere tedarik zincirinin tüm yönlerini entegre edebiliyor ve eski, silolanmış makinelerin yerini alıyor.

Örneğin akıllı fabrikadaki cihazlar, kablosuz internet bağlantısı üzerinden gerçek zamanlı olarak veri iletebilmektedir. Tipik bir kurulum, birkaç cihazdan erişilen birden fazla sistemi içerebilir. Örneğin, bir Akıllı Fabrika, tasarım bilgilerini ürünün üretildiği  (MES) ve Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi (PLM) sistemine sahip olabilir. Bu, bir kontrol paneli veya hatta bir akıllı telefon gibi bir HMI tarafından kontrol edilebilir.

Bu tür bir konfigürasyon, makineler arasında kesintisiz bilgi akışına izin verir. Bu bilgiler daha sonra makinelerin performansını ayarlamak ve optimize etmek ve israfı en aza indirirken maksimum verimlilik elde etmek için kullanılabilir. Bu aynı zamanda sürecin otomatikleştirilebileceği anlamına gelir, bu da kaliteyi ve tekrarlanabilirliği iyileştirmeye ve karlılığı artırmaya yardımcı olabilecek daha az duruş süresi sağlar.

Akıllı Fabrika düzenlemesinin bir diğer avantajı, sürece sürekli bir genel bakışa izin vermesidir. HMI aracılığıyla üreticiler, bulut bilgi işlem yeteneği tarafından sağlanan uzaktan, makinelerin durumu hakkında bilgi sağlayan verilere gerçek zamanlı görünürlük ve erişim sağlayabilir.

Akıllı Fabrika ağının güvenliğinin sağlanamamasının sonucu açıktır. İmalat sektörü, finans ve devlet sektörlerinin hemen ardından siber suçlar için en çok hedeflenen üçüncü sektördür. Saldırganlar genellikle suçları aracılığıyla üç şeyden birini yapmak isterler:

  • Veri çalma – CRM sistemlerinde depolanan müşteri ayrıntılarıyla, bilgisayar korsanları bu bilgileri alıp fidye için tutabilir.
  • Erişim sistemlerini veya işletim sistemlerini kesintiye uğratma: Bilgisayar korsanları, üretime müdahale etmek ve hatta ürünleri incelemek için üretim süreçlerinin kontrolünü ele geçirebilir.
  • Rekabet avantajı için istihbarat elde edin – endüstriyel casusluk, bilgisayar korsanlarının rakiplerin avantajı için fikri mülkiyeti veya bilgileri çalabilir.

Peki siber riskleri nasıl en aza indirebiliriz?

Görünürlük: Kontrol sistemlerinin artan bağlanabilirliği, görünürlük kavramını genişletmemizi gerektirir. Ortamınızdaki tüm cihazların eksiksiz ve güncel bir envanteri, onları güvence altına almak için en temel başlangıç ​​noktasıdır.
Güvenli yapılandırma: Ortamınızda ne olduğunu öğrendikten sonra, başlangıçta her şeyin güvenli bir şekilde yapılandırıldığından emin olmak için çalışabilirsiniz. Ortamınızda bir yanlış yapılandırma, bir saldırı için ön kapıyı açık bırakmaya benzer. Yanlış yapılandırmaları bulmak ve ele almak, atakları önemli derecede engeller.
Güvenlik açıklarını yönetme: Güvenlik açıkları, bir saldırganın erişim elde etmek veya değişiklik yapmak için yararlanabileceği bir sistemdeki kusurlardır. Kontrol sistemlerindeki güvenlik açıklarını ele almak, ağ segmentasyonu gibi bir yama uygulamaktan başka stratejiler gerektirebilir.
Olay yanıtı: Bir krizin ortasında olmadan önce bir yanıt planlamak önemlidir. Bu, kimin dahil olması gerektiğini, rollerinin ne olması gerektiğini ve bilgilerin nasıl iletileceğini belirlemeyi içerir. Aynı zamanda, ne olduğunu anlamak için teknik araçlara sahip olduğunuzdan emin olmak anlamına gelir. İlgili sistemlerden gelen verileri günlüğe kaydedin ve algılama verilerini değiştirin, olay yanıt süresini azaltabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.