Sıvılaştırılmış Gazla Çalışan İlk Seyahat Gemisinde Pnömatik Devrede

0

Açık denizlerde dünyayı keşfedin ve çevreyi koruyun. AIDAnova , sıvılaştırılmış doğal gazla (LNG) çalışan türünün ilk örneği yeni seyahat gemisidir. 330 metreden uzun bu transatlantik gezi gemisi en son LNG sürüş teknolojisini kullanıyor. Bu durum, parçacıklı madde, kükürt oksit, nitrojen oksit ve CO2 emisyonunu önemli ölçüde azaltıyor. Festo, bu seyahat gemisinin pnömatik otomasyon teknolojisi optimum sistem fonksiyonlarını ve güvenliğini güvence altına alıyor.

500 metrekare ölçüsünde ve 50 metreye varan genişlikteki köprüsüyle AIDA filosunda türünün en büyüğü. Geçen yılın Nisan ayında 345 tonluk bu bileşen, kapalı güverte 2’deki en büyük vinçle Papenburg’daki Meyer Werft’te pozisyonuna oturtuldu.

Seyahat gemisi, geçtiğimiz ağustos ayında Papenburg Meyer Werft tersanesinde harika ışık kurguları ve müzik eşliğinde suya indirildi. 36 ay süren projenin planlamadan tamamlamaya kadar çeşitli fazlarına katılan herkes arasında yakın ve yoğun iş birliği gerçekleşti. Bu yeşil gezi gemisinin LNG sürücülerini geliştirmek için birçok şirket güçlerini birleştirdi. Bunlardan biri de, kontrol valflerini kullanarak gezi gemisinin yakıt tedarikini kontrol eden bir gaz sistemi sağlayan Festo’ydu. LNG teknolojisi emisyonları azaltıyor AIDAnova’da, LNG teknolojisi sayesinde nitrojen oksit emisyonlarını tam dizel motorlara göre yaklaşık %80, kükürt oksit ve is partikülleri ise yüzde 100’e kadar azaltılıyor. Ayrıca LNG motorunda
kullanılan yağ ve tüketim ürünlerinin miktarı da düşürülüyor.

Peki bir gemi sıvılaştırılmış doğal gazla (LNG) nasıl çalışır?

AIDAnova’da, sıvılaştırılmış gaz eksi 162 derece santigradta üç büyük depoda tutulur. Depolardan ikisi yaklaşık 35 metre uzunluğunda, 8 metre çapa sahip ve 1.550 metreküp hacmindedir. 3 depodan en küçüğü yaklaşık 520 metre küp tutar ve 28 metre uzunlukta olup 5 metre çapa sahiptir. AIDA ailesinden AIDAprima ve AIDAperla adlı iki gezi gemisinde de LNG kullanılıyor.

Açık denizlerde otomasyon

Yüksek derecede otomasyon, gaz sisteminin maksimum proses güvenilirliğini güvence altına alıyor. Tüm otomatik kontrol valfleri iki Festo valf panosuyla (port ve yıldız pano) pnömatik olarak işletiliyor. Kontrol sistemi ile proses valflerinin arasına yerleştirilmiş CPX/MPA valf adaları patlamadan yalıtılmış alanda proses valflerinin pilot valfleri için kullanılıyor. Festo otomasyon çözümü, gemi inşaatı alanının, iki kontrol panosunun endüstriyel kumandayla yedek konfigürasyonu sıkı standartlarını karşılıyor. Festo pnömatiklerinin az yer kaplayan tasarımı da gemilerdeki sınırlı montaj alanı şartlarında önemli bir avantajdır. Elektrikli ekipman sayısını azaltma ve kuru nitrojen kullanımı da ilave güvenlik sağlıyor. Bunun pozitif bir yan etkisi sistem bileşenlerinin dayanıklılığının artmasıdır. Özellikle kuru nitrojen tedariki ayrıca valf aktüatörlerinin dondurucu LNG civarında donma riskine karşı da koruma sağlıyor. Festo bu tasarımda, dünya çapında en kısa sürede tedarik edilebilecek kendini kanıtlamış standart ekipmanları kullandı. Özel bir çözüm oluşturmak için bir araya getirilen AIDAnova’daki bu pnömatikler, sıra dışı performans ve bakım kolaylığı sağlıyor.

Tüm hat boyunca sürdürülebilirlik

AIDAnova’da LNG kullanımı gezi gemileri için yeni ekolojik ve ekonomik perspektifler getiriyor. Uluslararası Denizcilik Kuruluşu’nun (IMO) 2020 yılında yürürlüğe girecek en temiz çözüm olan sıkı emisyon kurallarıyla uyum bu perspektiflerin başında geliyor. Bu kurallara göre, gemi egzoz gazları yalnızca %0,5 kükürt içerebilir.

Festo’yla yolculuk yapın

Bu konu, Festo’nun endüstriyel otomasyon çözümleri için yeni bir alan ve bu seri ürünler gemilerin kontrol ekipmanında ilk kez kullanılıyor. Bu konsept gelecekte gemilerde ultra modern ve çevre dostu enerji tedarik sistemlerinin bir parçası olacak. Festo için gemi inşaat sektöründe bir dizi ürünün kabul edilmesi ve onaylanması proses endüstrisi segmentinde yeni iş alanlarına kapı açtı. Başka gemileri donatma kararlılığı bu alanda gelecekteki gelişmelere ve konseptlere açılan yolu döşeyecek.

LNG hakkında

LNG Sıvılaştırılmış Doğal Gaz (Liquefied Natural Gas) kelimelerinin kısaltması. Doğal gaz eksi 162 derece santigrada soğutulduğu zaman atmosfer basıncında bile sıvılaşır. Bu nedenle depolar poliüretan köpükle yalıtılır. Ya da daha küçük gemilerde ısı transferine karşı bir vakum tabakasıyla korunur. Yalıtıma rağmen dondurucu sıvı ortamdan ısı emer ve düşük ısılara rağmen sıvı kaynamaya başlar. Sonuçta kaynama sonucu ortaya çıkan gaz oluşur. Bu, eğer üretildiği oranda atılmazsa, tankın basıncını arttırır. Kaynama sonucu ortaya çıkan gazı kompresörlerle doğru basınca getirerek kullanmak için birkaç seçenek vardır. Kaynama sonucu ortaya çıkan gaz çift yakıtlı motorlarda kullanılabilir. LNG halihazırda doğal gazdan üretilir (bunun ana bileşeni metandır). Gelecekte LNG’yi yenilenebilir enerji kaynaklarından da üretmek mümkün olacak (örneğin güçten-gaza adı verilen bir yöntemle rüzgârı kullanarak). Bu çalışma şimdilik tasarım aşamasında ve verimliliği henüz yüksek değil. Ama yenilenebilir biyolojik sıvılaştırılmış doğal gazı, düşük maliyetle üretebilmek an meselesi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.