SupraMotion 3.0 | Temassız Hareket

0

Temassız taşıma, asılı halde bulunan nesneleri nakletme ve herhangi bir bağlayıcı mekanik sistem olmaksızın duvarların arkasından çalışma olanağı sağlıyor. Süperiletken modüllerine dayanan otomasyon, daha önce yapılması mümkün olmayanı mümkün kılıyor. SupraCycle gibi, Festo’nun süperiletkenlik için en yeni konseptleri, bu büyüleyici teknolojinin imkanlarını gösteriyor.

Bazı otomasyon proseslerinde, taşınacak nesneyi taşıma arabasından ayırma avantajları vardır. Temassız taşıma, özelikle hijyenik ortamlarda daha kolay temizleme ve hassas nesnelerin taşınması bakımından yeni perspektifler sunuyor. Bu da Festo’nun birkaç yıldır araştırmakta olduğu süperiletkenlik teknolojisi sayesinde yapılabiliyor. Uzmanlar, temassız hareketin gelecekte otomasyonda büyük ilerlemelere yol açacağına inanıyor. Süperiletken otomasyon modülleriyle, ürünler görülmez bir el tarafından kumanda ediliyormuş gibi üretim hollerinden sessiz, temiz ve enerji tasarruflu şekilde taşınıyor. Muhafazalar, kanallar, v.b. engel teşkil etmediğinden, prosesleri kesintisiz çalıştırmak mümkün olabilir. Süperiletkenliğe dayalı handling sistemleri, yüksek-saflık veya zorlu ortamların ihtiyaç duyduğu gereksinimleri karşılayabilir. Festo, mevcut SupraMotion 3.0 projeleriyle, otomasyonun daha önce nadiren düşünülebilir olduğu alanlara nasıl girilebileceğini gösteriyor. Festo’nun en yeni projelerinden birini SupraCycle sergisi oluşturuyor. Bu sergide ilk kez, askıda duran bir kalıcı mıknatısın, süperiletkenliği kullanmak suretiyle bir süperiletkenden diğerine nasıl aktarılabileceği gösteriliyor.

Temassız aktarma

Festo’dan yeni SupraCycle, bir manyetik nesne taşıyıcı herhangi bir temas olmaksızın iki süperiletken eleman arasında aktarım yapar. Sistem, kalıcı bağlantının nasıl etkin bir şekilde serbest bırakılıp ve yeniden kurulabileceğini göstermektedir. Süperiletken içeren üç kriyostat bir taban plakası üzerine monte edilir. İki adet manyetik nesne taşıyıcı, sırasıyla bir kriyostat’tan diğerine nakledilir. Sıvıyla doldurulmuş olan iki adet küçük, açık şişe, bu nesne taşıyıcılara bağlıdır. Manyetik nesne taşıyıcılar, süperiletkenlerden birkaç milimetre mesafede kriyostatların içinde dondurulur. Kriyostat’lar, ERMB döner modüller kullanılarak 360 derece döndürülebilir. Bunlardan ikisi tam olarak birbirinin karşısına yerleştirildiğinde, biri manyetik nesne taşıyıcıyı diğerine devreder. Kriyostat’lar üzerindeki bir PCB, gerekli yerleşik zekayı sağlar. SupraCycle’ın olası birçok pratik uygulamalarından biri, bir iş parçası taşıyıcısının nesne taşıyıcıya sabitlenmesidir. Sergide örnek olarak cam şişeler kullanılarak gösterildiği gibi, taşıyıcı, nesneleri taşımak için iki sistem arasında da aktarılabilir.

Süperiletkenli üç kriyostat bir taban plakası üzerine monte edilir ve iki manyetik nesne taşıyıcı, sırasıyla bir sonraki kriyostat’a temassız olarak aktarılır.

Çok sayıda yeni uygulama

Süperiletken otomasyon modülleri, çeşitli yatak versiyonları ve aktif sürücüler kullanılarak tasarlanabilir. Böylece, askıya alınmış herhangi bir kinematik diziliş ayarlanabilir. Bir mekik kullanımıyla nesnelerin transferi tamamen temassız olarak yapılabilir. Yani, sistemler sterillik konusunda en sıkı talepleri karşılar. Modüller, uzaysal hizalamaya bakmaksızın, sistemin yapısal sıfırlama kuvvetleri sayesinde önceden tanımlanmış konumlarını korurlar.

Gelecekteki Festo modülleri için vizyonumuz, tamamen aşınmaya dayanıklı yatakları ve 10 yıla kadar uzun kullanım ömrüne sahip soğutma sistemleri içermeleridir. Temassız hareket ve tutma, aşınmayı ve tozu engelledikleri için, sıkı hijyen gerekliliklerine sahip ortamlarda kullanım için uygundur. Aynı zamanda, tanımlanabilen bir hava boşluğu, modüllerin duvarların arkasından çalıştırılmasına izin vererek, taşıma işleminin kirlenmeye müsait ve temizlenmesi zor yerlerde korumalı ve kapalı alanlarda yapılmasına olanak sağlar. Sistemlerin depolama ve tutma fonksiyonları, yataklara giren manyetik-olmayan malzemelerden etkilenmediğinden, büyük miktarlarda malzeme parçacıkları içeren alanlarda kullanımı da mümkündür. Kullanılan soğutma sistemleri, soğutma ünitesi başına 80 watt maksimum enerji tüketimiyle son derece verimlidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.