Uygulamanız İçin 5 Adımda Doğru Aktüatörü Seçin

0

Aktüatörler beyaz eşyadan, gıda paketlemeye çok geniş bir alanda kullanılırlar. Aktüatörler sayesinde hem proses sistemleri hem de hareket kontrol sistemleri daha verimli ve güvenilir hale gelirler. Bu yazımızda uygulamanız için aktüatör seçerken dikkat etmeniz gereken parametrelere göz attık.

Hassasiyet ve doğruluk: İlk olarak, uygulama için gerekli olan hassasiyet, doğruluk ve tekrarlanabilirlik seviyeleri göz önünde bulundurulmalıdır. Bir paketleme sisteminin istediği hassasiyet seviyesi ile kimya prosesinin isteyeceği seviye aynı olmayacaktır. Eğer yüksek seviyelerde hassasiyet isteniyorsa kremayer ve pinyonlu aktüatörler tercih edilebilir.

Uygulama alanı ve stroke uzunluğu: Uygulama alanı birçok projede unutulabiliyor. Bu da ürün seçiminde ciddi zorluklara neden olurken, projeden istenen verimin alınmasını engelleyebiliyor. Bunun önüne geçmek için projede size ayrılan alanı önceden tespit edin ve doğru stroke uzunluğunu seçtiğinizden emin olun.

Çalışma döngüleri: Yoğun, ağır iş döngüleri ve sürekli kullanım için tercih edilecek ürünler farklıdır. Bakım ve yağlama döngülerini ürün seçerken kesinlikle göz önünde bulundurun. Özellikle ulaşılması zor ve tehlikeli alanlarda bu durum ciddi sorunlara neden olabilir.

Aktüatörün yapısı: Çoğu aktüatör, güçlü ancak hafif olabilmeleri için anotlanmış ekstrüde alüminyumdan yapılmıştır. Profil yapısı temeldir. Daha fazla kalınlık ve doğru geometri, daha yüksek sertlik ve atalet elde etmeyi mümkün kılar. Kayar sistem de çok önemlidir. Önceden yüklenmiş geri dönüşlü bilyalı rulmanlara sahip raylar, sistemin doğruluğunu, tekrarlanabilirliğini ve sağlamlığını artırır. Plastikle de kaplanabilen çelik makaralı raylar, yanlış hizalamayı yönetmek ve kirli ortamlarda kullanmak için mükemmel bir çözümdür.

Makinenin çalışma eksenleri:Bir aktüatör seçmeden önce, makinenin çok eksenli bir sistem olup olmadığına veya bağımsız birimlerden oluşup oluşmadığına bakılmaksızın, sahip olacağı uzaysal yönelimi ve ayrıca yüklerin ve kuvvetlerin yönlerini bilmek gerekir. Ayrıca, çok eksenli konfigürasyonlarda aktüatörler arasındaki bağlantılara ek olarak montaj seçeneklerinin de dikkate alınması gerekir.  Aktüatörler arasında sağlam bağlantıları garanti etmek için braket ve plakalar son derece önemlidir. Hatalı bağlanmış aktüatörler, yanlış hizalama, titreşim ve düşük hassasiyete neden olurlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.